Današnja Glavna skupština rovinjskog Adrisa potvrdila je ranije najave kompanije o tome da se isplati dividenda iz neraspoređene zadržane dobiti Društva u iznosu od 114,8 milijuna kuna, odnosno 7 kuna po dionici. Dividenda će biti isplaćena dana 26. srpnja 2013. godine.
Odluka Glavne skupštine o izmjeni statuta Društva neizravno je potvrdila i neslužbene informacije o tome da Adrisov "veteran" Branko Zec napušta kompaniju, o čemu danas piše Poslovni dnevnik. Naime, prema izmjenama statuta "na prijedlog predsjednika Uprave, Nadzorni odbor može odrediti manji ili veći broj članova Uprave od onog definiranog prethodnim stavkom". Stoga se otvara mogućnost da u upravi uz predsjednika Antu Vlahovića, ostane još samo Plinio Cuccurin, ali i da se uprava pojača još kojim članom.
Komentirajući prošlu poslovnu godinu, Vlahović je istaknuo da je "Adris danas proizvodna, izvozno orijentirana i socijalno odgovorna tvrtka sa snažnim investicijskim potencijalom. Organizacijski je i financijski spremna za nove poslove.
Ukupna neto dobit Adris grupe za 2012. godinu u iznosu od 448,3 milijuna kuna rasporedit će se u statutarne rezerve Društva. Adris grupa u 2012. godini ostvarila ukupne prihode u iznosu od 3,37 milijardi kuna, što je za 5,2 posto više od prošlogodišnjih. Poslovni prihodi iznosili su 2,96 milijardi kuna i za 3,6 posto veći su od prošlogodišnjih. Prihodi od prodaje robe i usluga iznosili su 2,87 milijardi kuna. Na domaćem tržištu ostvareno je 1,56 milijardi kuna, a na inozemnim 1,32 milijarde kuna, što predstavlja rast od 5,8 posto. Adris danas gotovo polovicu prihoda od prodaje roba i usluga ostvaruje na stranim tržištima, od čega gotovo 60 posto na vrlo konkurentnom EU tržištu. U razdoblju pak od 2007. do 2012. godine Adris je ostvario prosječnu godišnju stopu rasta izvoza od sedam posto. Dobit prije oporezivanja iznosi 584 milijuna kuna, a neto dobit 506 milijuna kuna.
Govoreći o poslovanju duhanskog dijela Grupe, Vlahović kaže kako je 2012. godinu obilježio drastičan rast trošarina, što je prouzročilo daljnji rast maloprodajnih cijena. Posljedično rastu maloprodajnih cijena i padu kupovne moći, nastavljen je pad potražnje na ključnim TDR-ovim tržištima i prosječno iznosi 5-10 posto godišnje. Također, izražen je pomak potražnje prema nižim cjenovnim segmentima. Tako je u Hrvatskoj u četiri godine udvostručen udio najnižeg cjenovnog segmenta, dok je u BiH povećan čak četiri puta. Snažan je i trend rasta rezanih duhana. U Hrvatskoj je, primjerice, u četiri godine udio pušača rezanih duhana povećan pet puta, danas iznosi oko 10 posto, a u BiH je povećan u tri godine trideset puta i iznosi oko 11 posto sa snažnim trendom rasta.
Također se napominje da izlazak Hrvatske iz CEFTE donosi veće carine na tržištima regije, što će povećati godišnje troškove za više od 10 milijuna eura. "TDR, kao socijalno odgovorna tvrtka, traži rješenja kako bi prvenstveno zadržao radna mjesta u Hrvatskoj", stoji u objavi Grupe s Glavne skupštine.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu