Od kada je fiskalizacija krenula prijavljeni promet porastao je za 45 posto, objavila je Nada Čavlović Smiljanec, šefica Porezne uprave, pred predstavnicima Hrvatske udruge poslodavaca na radnom ručku danas održanom u hotelu Antunović u Zagrebu.
Otkrila je i na koje se sve načine pokušava izbjeći prijava prometa, poput izrade dvostrukog softvera, izdavanja starih računa pa sve do prikazivanja prometa kroz napojnice. Najavila je i da će se od iduće godine uvesti novi obrazac o obračunu dohodka, a od prvog srpnja ove godine sve plaće će se morati isplaćivati na račun.
"Preko 29.000 poslodavaca koji dnevno dostavljaju svoje obrasce Poreznoj upravi imaju zaposlene, a i dalje isplaćuju plaće na crno. Znači Pravilnikom o porezu na dohodak od 1. srpnja obvezat ćemo sve poslodavcre da se plaća isplaćuje na račun. Svi oni koji se toga neće pridržavati snosit će sankcije", kazala je Čavlović Smiljanec.
No poslodavce je više zanimalo što država radi da bi im pomogla, jer stanje je jako teško, smatra glavni čovjek HUP-a Ivica Mudrinić.
'Kada netko kaže zašto nema ulaganja, zašto nema novih radnih mjesta odgovor je vrlo jednostavan – nema nove vrijednosti, nije moguće s uloženim kapitalom u uvjetima koje imamo danas stvoriti novu vrijednost, pa stoga i nema ulaganja. Kapital zapravo traži priliku", kazao je Mudrinić.
Osvrnuo se na povećanje stope PDV-a na 25 posto i iako država tvrdi da je to povećanje neutralno za poslodavce, podsjeća da građani imaju ograničen budžet i zbog toga manje troše. No ravnateljica Čavlović Smiljanec podsjeća da je povećana stopa PDV-a direktno upumpana u poticanje gospodarstva, kroz smanjenje doprinosa za zdravstvo. Podsjetila je da su reprogramirani porezni dugovi, ali i uvedena predstečajna nagodba. U oba slučaja država se odrekla ili dijela ili sveukupnih potraživanja, podsjetila je Čavlović Smiljanec.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Mudrinic je trebao reci: ne samo da imamo impotentne politicke strukture, nego su jom impotentniji htvatski kvazi- poduzetnici. Oni funkcioniraju samo u dva slucaja: prvi, kad su pri drzavno sisi i mogu preko anexa ugovora zaraditi kiliko god zele i drugi, kad mogu varati drzavu i svoje uposlene, izbjegavanjem placanja placa, doprinosa i poreza.
Cijela zapadna Europa ima vise satnice od hrvatskih radnika a nasim poduzetnicima je sve skupo.
Misljenja sam, da cak i kada nikoga i nista nebi placali, svojom sposobnoscu bili u stanju raditi sa gubitkom.
Slažem sa mr. Wise-om.
Novca ima sve više i ulagača ima sve više, svijet je sve bogatiji.
Dakle, kapital traži priliku i ako mu se ne otvore vrata… ide on na druga.
Vrlo jednostavno.
Ako je prijavljeni promet porastao 40% to znaci da je prikupljeno i puno vise poreza. Ako se ne varam, cilj fiskalizacije je bio prikupiti vise poreza. Ako je prikupljeno vise poreza onda se mogu smanjiti porezi jer sada imamo viska novaca u ministarstvu financija.
Ili je mozda jedini cilj fiskalizacije bio da se prikupi sto vise novaca za kupovanje glasova umirovljenika i drzavnih zaposlenika?
Sto je cilj fiskalizacije? Zbog cega se taj proces uopce provodi?
Za kupovanje političkih glasova.
I bila je provedena kupovina novih sluzbenih vozila. Ajde da proizvodimo svoje vozilo pa poticemo domacu proizvodnju.
Ne ne, poticemo rast poreza da bi povisivali rast poreza.
Porezi naravno idu u mirovine.
Vrlo mudro.
@Twixer, kako se moze prikupiti vise poreza kad je pdv sa 25% smanjen na 10%? I to bas u bransama, koje mahom prijavljuju vise promete.
Uključite se u raspravu