Ulagači sve više vjeruju euru koji postaje sigurno utočište

Autor: Tin Bašić , 18. lipanj 2013. u 19:38
Unatoč problemima europskog gospo­darstva, mnogi investitori smatraju da je ovih dana euro relativno sigurna valuta/FOTOLIA

Za razliku od jena ili dolara koji su bili izuzetno volatilni, euro je većinom izbjegao velike promjene u trgovanju na tržištima novca.

U posljednjih nekoliko tjedana euro je investitorima postao sigurno utočište, što do sad nije bio slučaj s obzirom na žestoku financijsku krizu u eurozoni.

Razne vrste imovine od japanskih dionica i obveznica s brzorastućih tržišta do američkih trezorskih zapisa ovoga proljeća su zabilježila pad. Posljedica je to pripreme investitora za mogući kraj olakšavajućih monetarnih politika koje su tržišta preplavila jefinim novcem. Za razliku od jena ili dolara koji su bili izuzetno volatilni, euro je većinom izbjegao velike promjene na tržištima novca. To je dovelo do toga da je euro u odnosu na dolar u posljednja četiri tjedna porastao četiri posto na 1,3345 dolara, što je vrlo blizu najveće razine u posljednja četiri mjeseca. Ovakvo kretanje eura dramatičan je zaokret za valutu koja je u posljednjih nekoliko godina u središtu nemira na svjetskim tržištima. Zbog toga su se investitori masovno kladili protiv eura, što je bio dobar potez pogotovo ako se uzme u obzir loša gospodarska situacija u eurozoni, kao i budućnost same monetarne unije. No u posljednja dva tjedna te su se pesimistične pozicije smanjile za čak 90 posto, piše Wall Street Journal.

 

4posto

iznosi rast eura naspram dolara u posljednjih mjesec dana

Unatoč problemima europskog gospodarskog rasta, rastuće nezaposlenosti i velikog duga južnih članica EU, mnogi investitori smatraju da je "ovih dana euro relativno sigurna valuta" zahvaljujući tomu što mnogim državama služi kao monetarna rezerva kojom se puno trguje. "Vrlo teško je kladiti se protiv eura. Sve dok SAD ne prestane tiskati novac ili Europa počne, vjetar je u leđima eura", izjavio je Sam Katzman, direktor za investicije Constellation Wealth Advisorsa, koji upravljaju s imovinom od pet milijardi dolara. U korist eura idu i takozvane 'carry trade' strategije. Ulagači, naime, posuđuju valutu s niskim prinosom kao što je euro, prodaju ju i kupe imovinu s visokim prinosom kao što su američke ili meksičke obveznice.

Nije sve jednostavno

Postoji i rizik klađenja u euro

Klađenje u korist eura ima i svoje mane. Aprecijacija te valute ne bi bio dobar za posrnula gospodarstva u Španjolskoj, Portugalu i Italiji. Zbog jačeg eura izvoz iz Europe postao bi manje atraktivna za prekooceanske kupce što, pak, smanjuje i zaradu izvodnicima. Isto tako, cijena talijanskih i španjoslkih obveznica u posljednja su dva tjedna pale budući da ulagači još uvijek vide rizik.

Komentirajte prvi

New Report

Close