Dok Hrvatsku od Europske unije dijeli tek nekoliko tjedana, Island je odlučio odustati od ulaska u tu zajednicu.
Tri godine od početka pregovora, islandski ministar vanjskih poslova, Gunnar Bragi Sveinsson, zaputio se u Bruxelles i Komisiji priopćio da suspendiraju sve pregovore te da Island svoje odnose s europskim državama želi ojačati na druge načine. Ovakva odluka nije bila nimalo neočekivana, jer ozračje među Islanđanima nikada nije bila pretjerano proeuropsko, što su pokazali i na nedavnim izborima. Island je pregovore s EU započeo 2010. za vrijeme bivše, socijaldemokratske vlade koja je tvrdila da će im ulazak u EU ojačati ekonomsku poziciju. Procjenjivalo se da će pregovori Islanda s EU trajati kratko, a govorilo se da bi joj se mogao pridružiti zajedno s Hrvatskom.
Ipak, postojala su mnoga teška pitanja koja je Island morao riješiti, poput poljoprivrede, pravosuđa, sigurnosti hrane, ali ponajprije ribarstva, odnosno kitolova za kojeg je EU inzistirala da ga Island ukine. To za Islanđane nikada nije bila opcija, a i ministar vanjskih poslova otpočetka je zauzeo stav da je kitolov dio islandske tradicije i da ne ugrožava opstanak kitova. Nakon što je u travnju na vlast došla nova vlada desnog centra koja se protivi članstvu u EU, prestanak pregovora bio je samo pitanje vremena. Izbori su protumačeni kao referendum protiv ulaska u EU, kojega je i prema anketama podržavalo samo 25% građana. Nova vlada Sigmundura Gunnlaugssona još je 22. svibnja Bruxelles obavijestila da privremeno otkazuje pregovore o učlanjenju te da će privremena odluka uskoro postati trajna.
Stop bankarima
Odbili isplatiti štediše
Ambicije Islanda da postane članicom EU, zasjenio je nedavno i spor na Sudu europskog udruženja za slobodnu trgovinu, jer je Island odbio isplatiti osiguranje britanskim i nizozemskim štedišama propale internetske banke Icesave. Island je dobio spor pa su vlade V. Britanije i Nizozemske utrošile 3,9 milijardi eura za isplatu osiguranja 340.000 građana koji su izgubili ušteđevinu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.A mi nismo barbari , pa možemo u EU .
Mi ubijamo sve što se miče :
janjce , ribice , odojke , teliče , piliće , ždrebce , pa čak i magarce .
[/quote]
zaboravio si dodati, SVE ŠTO JE HRVATSKO !
A mi nismo barbari , pa možemo u EU .
Mi ubijamo sve što se miče :
janjce , ribice , odojke , teliče , piliće , ždrebce , pa čak i magarce .
Naravno da ne mogu u EU. Jer su barbari, ubijaju kitove. I još se usude pozivati na tradiciju. Sramota, ni trunke civiliziranosti
ZAŠTO SU ISLANĐANI REKLI NE EU A MI NISMO :
http://danas.net.hr/hrvatska/zasto-su-islandjani-rekli-ne-eu-a-mi-nismo
oni su radišni i pametni…a mi….hm
Uključite se u raspravu