Ulaskom u Europsku uniju nastupaju i velike promjene za hrvatsku Carinsku upravu jer se na 74 granična prijelaza ukida carinski nadzor.
Hrvatska postaje dio Carinske unije u kojoj nema carinskih formalnosti i naplate između njezinih članica. Predstavljajući u petak glavne promjene koje bi trebale nastupiti ravnatelj Carinske uprave Zlatko Grabar istaknuo je mogućnost koja se otvara hrvatskim poduzetnicima da robu iz trećih zemalja ocarine u bilo kojoj zemlji EU, odnosno da poduzetnici iz ostalih zemalja EU to učine u Hrvatskoj. Od naplaćenog iznosa Hrvatska će zadržati samo 25 posto, a 75 posto prihoda izravno je prihod EU. Zbog toga se očekuje i znatno smanjenje prihoda, premda Grabar ističe da su u carinskim ispostavama već upućeni da poduzetnike sa svog područja informiraju o promjenama i pozivaju da robu nastave cariniti u Hrvatskoj. Nakon 1. srpnja slijedi i poseban režim u prelasku kroz Neumski koridor.
Kako se prekida teritorijalni kontinuitet EU, za robu iz EU vrjedniju od 10.000 eura i dalje će biti potrebne sve sigurnosne isprave, a proizvodi životinjskoga podrijetla kroz taj pravac morat će ići u vozilima koje plombira Carina. No, nakon ukidanja formalnosti na graničnim prijelazima jačat će mobilni nadzor. Zasad Carina ima sedam takvih timova, a Grabar najavljuje i osnivanje novih. Možda zbog toga neće biti i rijetkost daljnje organiziranje javnih dražbi za oduzetu robu. Varaždinska carinarnica upravo je oglasila prodaju nakita, od zlatnog, srebrnog do bisernog i od onog čelika, kao i vrijednih satova, primjerice Rolexa s karikom od zlata i početnom cijenom od 185 tisuća kuna. Ukupna početna cijena robe koju prodaju je milijun kuna, a licitacija će se obaviti za tjedan dana u Carinarnici.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu