Nikaragva odobrila jedan od najvećih svjetskih projekata

Autor: Poslovni.hr , 14. lipanj 2013. u 09:56
Kina želi preskočiti Panamski kanal (Thinkstock)

Projekt gradi kineska kompanija HK Nicaragua Canal Development Investment jer Kina želi izbjeći postojeći kineski kanal i učvrstiti svoju poziciju trgovačke sile.

Nikaragva je odobrila plan kineske kompanije HK Nicaragua Canal Development Investment o izgradnji 40 milijardi dolara vrijednog kanala koji će povezati Tihi ocean s Karipskim morem, objavio je Associated Press. Kanal bi trebao biti tri puta duži od poznatog 80 kilometara dugog Panamskog kanala, što ga čini jednim od najvećih infrastrukturnih projekata u svijetu ikada izgrađenih. Kompanija nije za sada detalje projekta čuva u tajnosti.

Na objavu o odobrenju plana ustali su mnogi, pa zaštitnici okoliša upozoravaju da bi moguća izgradnja ugrozila jezero Nikaragvu, glavni izvor pitke vode cijele zemlje, dok ekonomisti tvrde da će projekt zbog smanjenje potražnje za masivnim kontejnerskim prometom i sve većom konkurencijom potencijalnih alternativnih ruta biti potpuno neisplativ. Pojedini analitičari smatraju pak, da će veliki rast Kine kao proizvodnog svjetskog centra i globalni ekonomski rast utjecati na konstantan rast međunarodnog kontejnerskog prometa u idućih nekoliko desetljeća.

Nikaragvanski parlament kojim dominira Sandinistički front predsjednika Danijela Ortege odbacuje kritike, uvjeravajući da će kanal transformirati jednu od najsiromašnijih država regije i otvoriti desetke tisuća novih radnih mjesta.

Roberto Tronosco, predsjednik panamske udruge poslovnih menadžera izjavio je AP-u da smatra kako plan predstavlja želju Kine da preskoči Panamski kanal.

“Novac je pritom sasvim nebitan. Govorimo o nacionalnoj hegemoniji jer se Kina želi pretvoriti u glavnu gospodarsku silu. Tko dominira trgovinom i trgovačkim putevima, dominira svijetom”, kazao je Tronosco. Kina je sve prisutnija u Južnoj Americi pa je tako Ekvador u ožujku pristao da njezinim naftnim kompanijama proda tri milijuna od ukupno 8,1 milijuna hektara drevne prašume.  

Komentirajte prvi

New Report

Close