Starije generacije imaju povjerenja u euro

Autor: Poslovni.hr , 14. lipanj 2013. u 09:54
Ilustracija

Samo Nijemci i Švicarci smatraju da kriza uglavnom nije utjecala na odluke bogatijih ulagača u dobi od 50 do 70 godina

Jedan od najvećih izazova koji stoje pred privatnim ulagačima koji se spremaju na odlazak u mirovinu nestabilno je financijsko tržište., pokazalo je istraživanje Allianza o utjecaj krize eurozone na ulagače starije od 50 godina. Dok mlađi ulagači imaju vremena prilagoditi se i kompenzirati ulaganja koja se nisu pokazala unosnima ili na koja su utjecala negativna kretanja na tržištu, ulagači koji se bliže mirovini lišeni su toga luksuza.

Anketa je provedena u sedam europskih zemalja među 1 400 imućnijih ljudi u dobi između 50 i 70 godina, a jedan od ključnih zaključaka jest da, iako postoji poprilična nesigurnost, kako na financijskim tržištima, tako i u vezi toga kako ulagati u trenutnim okolnostima, stanovnici Austrije, Njemačke i Italije uglavnom imaju povjerenja u euro. Veći se skepticizam može naći u Francuskoj i Nizozemskoj, dok su najveći euroskeptici Britanci, navodi se u priopćenju.

Osobe koje se bliže mirovini ili su u ranim godinama mirovine vjerojatno su smatrale da su si osigurale budućnost i da se više ne moraju brinuti, no umjesto toga, posljednjih deset godina, dočekala ih je znatna nestabilnost na financijskom tržištu. Tu je nesigurnost dodatno povećala dužnička kriza u eurozoni. Iako se činilo da je financijska kriza svoj vrhunac dosegla sredinom 2012., kada je predsjednik Europske središnje banke, Mario Draghi, dao izjavu u kojoj podupire euro, kontinuiran utjecaj niske dobiti pa čak i negativnih realnih kamatnih stopa imao je negativan utjecaj na očekivane prihode umirovljenika. U trenutnim uvjetima financijske krize, štediše ne prolaze dobro. No, u kolikoj je mjeri kriza već utjecala na odluke bogatijih ulagača u dobi od 50 do 70 godina?

Allianzovo istraživanje pokazuje da samo Nijemci i Švicarci smatraju da uglavnom nije utjecala. U Njemačkoj, većina, to jest 62 %, ispitanika tvrdi da kriza nije utjecala na njihove osobne financije. Sličan rezultat vidljiv je i u Švicarskoj, što i ne čudi, s obzirom da Švicarska nije članica Europske unije, ima vlastitu valutu i smatra se sigurnim utočištem. Nasuprot tome, većina ispitanika u Francuskoj i Italiji osjetila je negativan utjecaj krize na osobnu financijsku situaciju, dok su austrijski ispitanici bili podijeljeni.

Javni dug i dalje dostiže visoke razine te kriza u eurozoni još nije razriješena. Oko 80% ispitanika smatra da će doći do porasta poreza, i to mišljenje prevladava u gotovo jednakom postotku u svim zemljama uključenima u anketu. Isto vrijedi i za očekivana kretanja stope inflacije. U svim zemljama, većina ispitanika smatra da će doći do porasta inflacije – 80% u Njemačkoj i Velikoj Britaniji te oko 70% u Austriji, Francuskoj, Švicarskoj te Nizozemskoj, nasuprot daleko manjoj većini u Italiji (56%).

Komentirajte prvi

New Report

Close