U pokušaju da se opravdaju pred javnosti, tri najveće američke internetske kompanije: Google, Facebook i Microsoft zatražile su od američke vlade da im dopusti da otkriju sve detalje o zahtjevima koje su primali kako bi im otkrili podatke svojih korisnika.
Za taj potez odlučili su se nakon nedavnih objava da su američke vlasti imale neograničen pristup serverima devet velikih američkih tehnoloških tvrtki, uključujući Google i Apple. Prvi je sa zahtjevom za trasparentnošću podataka izašao Google, koji je u otvorenom pismu od američkog pravosuđa zatražio dozvolu da objavi broj i opseg podataka koje su od tvrtke zahtijevale obavještajne agencije, uključujući i povjerljive zahtjeve u sklopu programa obavještajnog nadzora inozemstva (FISA). Prema pisanju američkih medija, Google želi javnosti pokazati kako nisu ništa znali o postojanju tajnog američkog programa za špijuniranje na internetu, napominjući kako su o svemu saznali iz medija. Google su popratili i Microsoft i Facebook koji su objavili slična priopćenja. Istovremeno, koalicija više od 80 organizacija za ljudska prava i internet kompanija lansirale su internet stranicu StopWatchingus.com, kojom američki Kongres pozivaju da pokrene punu istragu o tom slučaju.
Stranica je napravljena pod okriljem World Wide Web fondacije, grupe koju je osnovao Tim Berners-Lee, izumitelj weba, a na stranici su potpisane poznate tvrtke poput Mozille i Tora te udruge kao što su Greenpeace i Occupy Wall Street. Postojanje nazornog programa, poznatog kao Prism, prošloga je tjedna otkrio bivši zaposlenik CIA-e, Edward Snowden. On je britanskom Guardianu i Washington Postu otkrio dokumente koji pokazuju kako je SAD u potpunosti prate internet i društvene mreže, čitajući sve poruke i elektroničku poštu korisnika. Američki predsjednik Barack Obama naglasio je da se sve to čini u okviru borbe protiv terorizma i zaštite američkih državljana. Nakon što je otkriveno da su američke službe pratile kretanje podataka na internetu, Europska komisija zatražila je pak od SAD-a da poštuje zaštitu podataka građana Europe. A da nije pratila samo državljane SAD-a Snowden je otkrio u intervjuu koji je u četvrtak dao za jedan kineski list. U njemu tvrdi kako je američka vlada godinama hakirala kompjutere u Kini i Hong Kongu.
Izručenje SAD-u
Gdje će se sakriti Edward Snowden?
Otkada je prije nekoliko dana otkrio svoj identitet, Edward Snowden je američkim vlastima jedna od glavnih meta. Iako je zadnji put viđen u Hong Kongu, ne zna se gdje se trenutno nalazi, a razne su opcije zbog kojih bi SAD mogao tražiti njegovo izručenje. Prema Sate Departmentu, SAD ima sporazum o izručenju sa 109 zemalja. No ne i s Kinom u kojoj bi Snowden trenutno mogao biti, ali ni s Hrvatskom.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu