Veća imovina donijela bolju zaradu upraviteljima

Autor: Tin Bašić , 12. lipanj 2013. u 09:30
Upravitelji investicijskih fondova u prvom tromjesečju povećali su dobit za 1,35 posto/FOTOLIA

Za razliku od prošle godine kada je na tržištu bilo 29 društava za upravljanje investicijskim fondovima, ove godine ih je 26.

Upravitelji investicijskih fondova u prva tri mjeseca ove godine ostvarila su dobit prije oporezivanja od 21,42 milijuna kuna.

U odnosu na isto razdoblje prošle godine, dobit je 1,35 posto viša. Viša dobit cjelokupne fondovske industrije  posljedica je nekoliko događaja. Tako, za razliku od prošle godine kada je na tržištu bilo 29 društava za upravljanje investicijskim fondovima, ove godine ih je 26. Tri društva koja su nestala sa fondovske scene su redom bili gubitaši – Adriatica Capital koju je kupio NFD Aureus Invest, Quaestus Invest koji se ugasio nakon što je mu Hanfa oduzela licenciju te ST Invest koji je prestao sa radom nakon što je jedini fond kojim je upravljao, Slavonski ZIF, preuzeo Auctor Invest. Drugo, ukupna imovina svih fondova krajem ožujka ove godine bila je dvije milijarde kuna viša nego u isto vrijeme lani, zbog čega su prihodi društava za upravljanje porasli jer su naknade ove godine bile više. Ukupna imovina ove je godine iznosila 14,05 milijardi, a lani 11,99 milijardi. Najveću dobit u prvom je kvartalu imao ZB Invest koji upravlja s najviše imovine.

 

21,42milijuna

kuna dobiti prije oporezivanja ostvareno je u prvom kvartalu

Njegovih devet fondova na kraju ožujka upravljalo je sa 4,63 milijarde kuna. Od toga, gotovo dvije trećine je imovina novčanog fonda ZB plus koji je na kraju tromjesečja u portfelju imao 2,92 milijarde kuna. U odnosu na prvo tromjesečje lani, ZB Invest ostvario je 734,6 milijuna veću dobit, što je 13,6 posto više. Promatraju li se apsolutni iznosi, najveći skok dobiti prije oporezivanja imao je Locusta Invest – 980.000 kuna. To je društvo u prvom tromjesečju upravljalo sa šest fondova ukupne imovine od 272,32 milijuna kuna. Prošle godine, isti broj njihovih fondova imao je 193,95 milijuna kuna imovine, odnosno 40 posto manje nego ove godine. Na vrhu po dobiti je, pored ZB Investa, i dalje Hrvatsko mirovinsko investicijsko društvo (HMID) koje je u prvom tromjesečju ostvario dobit prije oporezivanja od 4,94 milijuna kuna. HMID nije u vrhu samo po dobiti nego i po njezinom rastu.

Za razliku od prošle godine, ovogodišnja zarada je 862.000 kuna viša. HMID upravlja jedino Kapitalnim fondom koji je na kraju tromjesečja imao imovinu od 1,27 milijardi kuna, što je 179,62 milijuna kuna više nego lani. Nakon HMID-a, slijedi PBZ Invest koji je ostvario 2,17 milijuna kuna dobiti prije oporezivanja. I ovo je društvo imalo troznamenkasti rast u odnosu na prošlu godinu.  Riječ je o 795.000 kuna višoj dobiti nego lani. Još je jedino Alternative private equity imalo milijunsku dobit na kraju tromjesečja. Dobit prije oporezivanja iznosila je 1,38 milijuna, što je 7,94 posto manje nego lani. Najlošiji rezultat u fondovskoj industriji u prvom kvartalu imao je NDF Aureus Invest koji je ujedno i najveći nebankarski upravitelj fondova (u portfelju ih je ukupno 14).  Tromjesečni gubitak iznosio je 488.000 kuna, što je deset puta veći minus nego lani kada je iznosio 46.000 kuna. 

Komentirajte prvi

New Report

Close