Na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale jer ulagače zabrinjava slabost najvećih svjetskih gospodarstava i moguće smanjenje monetarnih poticaja u SAD-u, dok je dolar oslabio prema jenu jer japanska središnja banka nije najavila dodatne mjere kojima bi stabilizirala tržište obveznica.
Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu oko 1,1 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Singapuru i Hong Kongu pale između 0,7 i 1 posto.
U Australiji su cijene dionica porasle oko 0,3 posto, dok se na burzi u Šangaju zbog blagdana ne radi. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u minusu 0,9 posto, zaronivši na novu najnižu razinu u šest i pol mjeseci.
Nesigurnost na tržištima posljedica je strahovanja ulagača da će američki Fed smanjiti poticajne monetarne programe, zbog čega bi tržišta ostala bez podrške koja već dugo vremena potiče rast cijene dionica.
S druge strane, najveća svjetska gospodarstva nisu u najboljoj formi. Eurozona je u recesiji, a Japan je iz nje tek izašao. Američko gospodarstvo ne raste toliko brzo koliko bi ulagači željeli, dok svi posljednji podaci ukazuju na usporavanje rasta kineskog gospodarstva. Stoga je pitanje može li se trend rasta cijena dionica održati.
„Pokazuje se da je kvantitativno popuštanje monetarne politike u SAD-u tiskanjem svježeg, jeftinog novca potaknulo rast financijskih tržišta, no pozitivni učinci vrlo se sporo prelijevaju u realno gospodarstvo“, kaže Adrian Foster, direktor u Rabobank International.
Nakon jučerašnjeg snažnog skoka, jutros su cijene dionica na Tokijskoj burzi oštro pale jer čelnici japanske središnje banke (BOJ) nisu nakon dvodnevne sjednice najavili nove mjere koje bi stabilizirale tržište obveznica.
BOJ već dulje vrijeme vodi vrlo labavu monetarnu politiku. Kupuje obveznice i druge vrijednosne papire nastojeći povećati likvidnost na financijskim tržištima, a time i kreditiranje te potrošnju, što bi trebalo suzbiti dugogodišnju deflaciju i potaknuti rast gospodarstva.
Ulagači su se nadali da će BOJ povećati iznose za kupnju vrijednosnih papira, no čelnici središnje banke odlučili su pričekati razvoj događaja prije uvođenja dodatnih mjera.
Zbog toga je na valutnim tržištima jen jutros ojačao, pa je tečaj dolara pao za 0,4 posto, na 98,30 jena.
Dolar je oslabio i prema europskoj valuti. Cijena eura jutros je dosegnula 1,3270 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,3190 dolara.
U odnosu, pak, na japansku valutu, tečaj eura porastao je s jučerašnjih 129,70 na 130,30 jena.
Nakon što je jučer pala za 25 centa, jutros se terminska cijena nafte na burzi u New Yorku stabilno kreće oko 95,80 dolara po barelu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu