Nakon ljeta AUDIO se cijepa na tri dijela, fokus na restrukturiranju tvrtki

Autor: Marija Brnić , 09. lipanj 2013. u 22:00
Davor Visnjic/PIXSELL

Jedan od razloga za restrukturiranje Agencije jest i slab interes na tržištu za kupnjom dionica i tvrtki u državnom vlasništvu.

Krajem tjedna Sabor će usvojiti  Strategiju upravljanja državnom imovinom, no Državni ured za upravljanje državnom imovinom (DUUDI) već je ovih dana započeo i pripreme za reorganiziranje tog sustava, u kojemu uz DUUDI još djeluje i Agencija za upravljanje državnom imovinom (AUDIO).

Kako saznajemo, novi ustroj utvrdit će se novim zakonom o upravljanju državnom imovinom. O njemu bi za dvadesetak dana trebala biti otvorena javna rasprava, a pred Vladom bi se trebao naći u kolovozu. Najveće transformacije, pak, uslijedit će u AUDI-ju, koji će se rascijepiti na tri dijela. Ta institucija naslijedila je nekoć omraženi Hrvatski fond za privatizaciju, no od osnutka prije nešto više od dvije godine, muči se s operativnošću, a dodatno joj otežava činjenica da od dolaska aktualne vlasti ima neizvjesnu sudbinu. Posljednjih tjedana gašenje AUDI-a sve intenzivnije se najavljuje iz samog vrha Vlade. Hoće li se to i formalno dogoditi najnovijim konceptom upravljanja državnom imovinom još nije, prema neslužbenim informacijama, posve isključeno, ali je činjenica da se priprema potpuno drugačiji ustroj s odijeljenim jedinicama i zadaćama. U novoj shemi najvažniji bi trebao postati Centar za restrukturiranje trgovačkih društava.

 

DUUDI

Strategija i novi zakon o upravljanju imovinom početak su kraja dosadašnjeg načina rada u kojemu je akcent bio na prodaji

Velik dio tvrtki iz državnog portfelja, te onih koji prolaze predstečajne nagodbe u kojima je velik vjerovnički udjel države, bila bi stavljena pod nadležnost novog Centra. Po svemu sudeći na čelo Centra imenovat će se sadašnji ravnatelj AUDI-a Erik Mohorović. Drugi dio koji bi se izdvojio iz AUDI-a je sektor nekretnina. Pod jednu bi se kapu objedinilo sve nekretnine iz portfelja, uključujući i vojni portfelj koji je u funkciji i trenutno posluje u okviru Cluba Adriatic. Ta nova jedinica preuzela bi i rješavanje više od 18  tisuća neriješenih predmeta u sektoru nekretnina iz državnog portfelja. Treći dio koji bi nastao iz AUDI-ja podrazumijeva objedinjavanje 'zdravog' dijela kompanijskog portfelja, a prema svim naznakama taj bi segment, kao i nekretninski, trebao biti pod izravnom ingerencijom DUUDI-a.

Potkraj prošlog tjedna predstojnik DUUDI-ja Mladen Pejnović održao je prve radne sastanke u AUDI-u i DUUDI-u oko pripreme novog koncepta upravljanja, no hoće li u novom ustroju biti i kadrovskih rezova ili potrebe za novim zapošljavanjem, zasad se ne spominje. "Strategija i novi zakon o upravljanju imovinom početak su kraja dosadašnjeg načina rada u kojemu je akcent bio na prodaji. U uvjetima kada ionako nema interesa za kupnju dionica i tvrtki, država će se ubuduće fokusirati na restrukturiranje poduzeća", kaže sugovornik iz DUUDI-a. 

Komentari (2)
Pogledajte sve

Slab interes.
Dva su razloga:
Netransparentnost, prodali bi macka u vreci. A to nitko nece
Cijena nije trzisna, prodali bi svoje bivse promasaje i marifetluje. A to nitko nece .

Rasprodaja!

New Report

Close