Pretvorite ured u ekološki prijateljsku oazu

Autor: Ozren Podnar/VLM , 09. lipanj 2013. u 22:00
FOTOLIA

Želite li dati doprinos očuvanju okolišta, na raspolaganju su vam deseci sitnih promjena koje možete uvesti radi štednje energenata.

Ekološki prihvatljive navike na poslu već su uhvatile korijena. Poduzeća raznih veličina svugdje u razvijenom svijetu priklanjaju se održivom poslovanju.

Učinite li vi svoje poduzeće prijateljski nastrojenim prema okolišu uštedjet ćete novac, poboljšati svoju javnu predodžbu i privući ekološki svjesne klijente, kojima je stalo do očuvanja okoliša.  Uvođenje ekološki prihvatljive prakse u poduzeće obično ne uzrokuje krupna odricanja od udobnosti niti značajno povećava troškove. Zapravo, vjerojatnije je da ćete prelaskom na eco-friendly način poslovanja profitirati. U većini slučajeva, bit će dovoljno da odaberete predmete ili materijale koji se mogu reciklirati, koji se mogu koristiti više puta i one čija proizvodnja nanosi najmanje štete okolišu. Glavninu ušteda ostvarit ćete putem upravljanja potrošnjom papira, prikladnim odabirom materijala od kojeg su načinjeni uredski pribor i oprema, uštedom na raznim oblicima energije i promjenom načina komunikacije, uključujući prijevoz. Uredski radnik godišnje troši tisuće listova papira za kopiranje i printanje, od čega je velik postotak nepotreban.

Prebacite dio dokumenata iz papirnog u elektronski oblik – interne obavijesti, brošure i priručnike. Format .pdf pa i najobičniji .doc bit će prikladan za mnoge namjene. Naložite osoblju da ne printa e-mailove koje nije nužno tiskati. Uvedite pravila koja reguliraju što je dopušteno tiskati, a što ne. Prijedlog da printate i fotokopirate na obje strane lista papira možda će vam se učiniti pretjeranim, ali sjetite se da je ta praksa u primjeni i u prilično dobrostojećoj Ikei odlukom njenog osnivača i vlasnika Ingvara Kamprada. Vjerojatno se nećete moći u potpunosti osloboditi potrošnje papira, ali ćete značajno skresati potrošnju i uštedjeti si nešto prostora koje bi inače zauzela buduća dokumentacija. A da biste zadovoljili svoje (smanjene) papirnate potrebe, nabavite reciklirani papir, sačuvajte mnoga stabla od sječe i mnogo vode od zagađenja. Kad je god to moguće, prebacite se na uredski pribor i opremu od materijala koji se mogu reciklirati i višekratno koristiti, a izbacujte iz upotrebe predmete za jednokratnu upotrebu i materijale koji nisu biorazgradivi.  

Potaknite radnike da za kavu i vodu iz automata koriste prave šalice i čaše od keramike ili stakla, umjesto da svaki puta posežu za novom plastičnom čašom za jednokratnu upotrebu.  Poduzeće s petnaest zaposlenika koji troše tri plastične čaše dnevno godišnje je odgovorno za 10.800 plastičnih čaša (da bismo došli do ovog broja odbili smo vikende, blagdane i godišnji odmor).Obavežite zaposlenike da odlažu potrošeni materijal – papir, plastiku, metal, baterije i prazne posude za tintu – u zasebne kontejnere radi lakšeg kasnijeg razvrstavanja.  Uvedite politiku gašenja rasvjete i računala kad god nisu u upotrebi. Aktivirajte opcije za štednju struje na svim električnim uređajima. Mnogi zaposlenici ostavljaju računala, skenere i štampače uključenima pri odlasku s posla, pa čak i preko vikenda.   

Uštede na prijevozu

Telekomunicirajte umjesto putovanja

Ako vaš posao zahtijeva brojne sastanke, imate mnogo prostora za smanjivanje negativnog utjecaja na okoliš. Razmotrite koja od službenih putovanja možete ukinuti da biste uštedjeli na troškovima i u blažili svoj ekološki otisak. Jeste li iskoristili sve mogućnosti koje pružaju video-konferencije putem Skypea? Još jedan način na koji možete pomoći okolišu tiče se putovanja na posao. Ponudite poticaje zaposlenicima koji idu pješice ili biciklom.

Komentirajte prvi

New Report

Close