Za moj ukus prevelik je rizik u odnosu na štednju ili obveznice

Autor: Tomislav Birtić , 09. lipanj 2013. u 22:00

Centralne banke štampaju, pa svaki rizik možeš pravdati da ne možeš ti toliko riskirati, koliko one mogu naštampati.

Svijet, a naš svijet je tržište kapitala, što bi Dalmatinci rekli, trebalo bi polit' petruljom i zapalit'.

Naravno, šala, ali što reći o svijetu u kojem su ključni indeksi ili na P/E 14-15 i većem (P/E Shiller je 24), što će reći da je – savjet ne tražim, niti bih ga dao – za moj ukus rizik u odnosu na štednju ili obveznice prevelik, ili su oko 4-5, što će reći da čak ni igrači na takvom tržištu nemaju povjerenja, što reći o svijetu u kojem uz sve to trebaju nekakvi indikatori, nekakav Hindenburg, da ti signalizira da bi indeksi mogli opako pasti!?Dobro, sve možeš obrazložiti, u smislu opravdati. Recimo, nekoliko dana, tjedana ili mjeseci u kojima se prečesto čulo ushićene, što analitičare, što obične novinare, kako govore o novom rekordu tog i tog indeksa, ili grozdova indeksa. Kao da gledaš prijenos američkog profesionalnog sporta, a komentator cca pola poteza uzdiže na razinu skoro pa nestvarnog dostignuća. Centralne banke štampaju, pa eto, svaki rizik možeš pravdati okladom da ne možeš ti toliko preplatiti, riskirati, koliko Ben i ekipa mogu naštampati, to jest možeš zastupati tezu da je veći rizik ne kupovati poslove nego bilo što drugo.

Možemo to zvati i okladom na gorivo. U najmanju je ruku podjednako 'legitimno' kladiti se na, prije ili poslije, zavrtanje štamparske slavine, na nestanak goriva, kladiti se da će skoro dionica biti znatno više nego budala. Nakon što sam na Facebook stranici iCapitala vidio dva videa Investor Chroniclea, posvećena mladim ljudima, koje prvo treba učiti što je štednja, uzastopno ukamaćivanje, da bi već u idućoj lekciji shvatili što je investiranje, čovjek se jednostavno mora pitati tko bi bili novi, ma što ulagači, obični kupci kojekakvih papira, tim prije što je nezaposlenost mladih globalno 12 posto, a nezaposlenost tih mlađih od 25, kojima se spomenuti klipovi obraćaju, u previše zemalja i iznad 40 posto. No dobro, da skratim, smatram da nije nužno ispisati još deset uznemirujućih podataka kojima stvarno ne treba 'grah s Hindenburgom' da bi bi i mali ulagač i tržište znali da je teren dosta nalik minskom polju.Kod kuće, gledam kako se onome što smatram realnošću najbrže približavaju najlošije nekretnine. Ne znam pokušavaju li se to ljudi riješiti prvo najlošijih nekretnina, a bolje čuvaju. Netko oglas za stan, za koji nisam ponudio 800 eura za kvadrat jer sam se bojao da će agent prihvatiti ponudu, na Njuškalu obnavlja baš svaki dan.

I još se nije prodao za nešto više od 1000 kao stvorenih da se cijena 'zaokruži'. Susjed je odselio u Katar, sretan što je ovladao vještinama zbog kojih je mogao dobiti posao. Drugi je, trenutno radi za IGH, svjestan da će i on možda morati tražiti posao u inozemstvu. Treći se, u sredini četrdesetih, vratio u Slavoniju, odakle je kao student došao u Zagreb, dok četvrti razmišlja o povratku u Posavinu. Prijatelj iz srednje pola godine nije našao novi posao i pokrenuo je vlastitu firmu, ali i on sve češće spominje inozemstvo. Cijena kvadrata? Hm… Mikrostatistika susjedstva savršeno se slaže s tekstom iz Le Monde Diplomatiquea o njemačkom izvozu penzića. Zbog niže cijene života, niže cijene svega, izvoze ih i u Tajland, a kako ne bi bliže… Često sam pisao da čuvam novac za privatizaciju HEP-a. I sad – savjet ne tražim, niti bih ga dao – mislim da će privatizacije biti. Ali, čak i više nego HEP-u nadam se suvlasništvu u kakvom staračkom domu za 200-300.000 zapadnjaka.

I, gledam razvoj situacije na Petrokemiji. Kako je ova tema emocionalno možda i najosjetljivija u našoj, nazovimo je otmjeno, investitorskoj zajednici, odmah iz dubine duše kažem da nikad s toliko dobrih želja nisam gledao utakmicu u kojoj sam – ne igram. Ali, iako je na toliko mjesta više puta rečeno da ni fondovi ne utječu na cijene, a kamo li mali, srednji ili veliki ulagači, savjet ne tražim, niti bih ga dao, nekako sam svjestan male mogućnosti da ishod te utakmice odredi, ili u najmanju ruku uspori ili ubrza sudbinu drugih priča. Znate kakvi su ljudi.A Herbalife je nakon Beckhama i Messija potpisao ugovor i s Ronaldom. Nije loše za kontroverznu kompaniju. Sad se već ozbiljno kladim da će biti glavni sponzor neke od top 8 ekipa Lige prvaka.

Ovaj tekst nije nagovor na kupnju ili prodaju ni na bavljenje dionicama. Autor posjeduje HDEL-R-A, IPKK-R-A, TUHO-R-A, KODT-P-A, HBAS-R-A, LURA-R-A, VPIK-R-A, STTB (Makedonija), PLNM (Srbija) i HLF (NYSE).

Komentari (1)
Pogledajte sve

štednja je super stvar. jedino što mi se kod nje ne dopada je to da prvo moraš imati šta štedjeti. možda penzići idu na tajland radi nekih drugih stvari? vidimo se u bankoku….

New Report

Close