Komunikacijska kompanija Fiberlink provela je istraživanje među 4000 kompanija kako bi otkrila koje mobilne aplikacije poslodavcima zadaju najviše briga te stoga nerijetko zabranjuju njihovo korištenje na službenim mobitelima, piše Inc.
Iako se na takav potez odlučilo samo 10 posto anketiranih tvrtki, zabrinutost raste i to zbog sljedećih razloga:
Curenje podataka
Najčešće zabranjivana mobilna aplikacije na iOS i Android mobilnim uređajima je Dropbox. Aplikacija za dijeljenje sadržaja na prvi pogled djeluje bezopasno te čak i korisno, no tvrtke koje žele zaštititi svoje povjerljive informacije doživljavaju je kao prijetnju.
Malware zaštita
Većina tvrtki veliku pozornost posvećuje cyber sigurnosti pa su stoga mnoge aplikacije zabranjene zbog straha od malware prijetnji. Iako nije riječ o aplikaciji, anketa je pokazala kako se tvrtke boje takozvanog “jailbreakinga” ili uklanjanja ograničenja pojedinih mobilnih operativnih sustava koje može dovesti do dodatnih rizika.
Smanjenje produktivnosti
Mnogi zaposlenici bijeg od rada traže u aplikacijama kao što su Facebook, Pandora ili Angry Birds koje su se našle na vrhu liste nepoželjnih aplikacija. Budući da je zaposlenike nemoguće spriječiti da te aplikacije koriste na privatnim mobitelima, neke su kompanije problemu doskočile tako das u ograničile ili ukinule pristup Wi-Fi mrežama.
Evo liste najčešće zabranjivanih aplikacija na Android i iOS uređajima:
Android
Dropbox
Facebook
Netflix
Google+
Angry Birds
Google Play Movies & TV
Google Play Books
Sugarsync
Google Play Music
Google+ Hangouts
iOS
Dropbox
SugarSync
BoxNet
Facebook
Google Drive
Pandora
SkyDrive
Angry Birds
HOCCER
Netflix
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu