U sklopu službenog posjeta Hrvatskoj predsjednik Irske Michael Higgins i njegov domaćin, hrvatski predsjednik Ivo Josipović susreli su se danas s predstavnicima Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske udruge poslodavaca te predstavnicima nekih od najvećih hrvatskih tvrtki kao i tvrtki izvoznica na irsko tržište.
Pozdravljajući skup predsjednik Josipović je istaknuo prijateljstvo dviju zemalja, koje je dodatno potvrđeno kroz pomoć koju je Irska pružala Hrvatskoj u procesu približavanja Europskoj uniji, dok je predsjednik Irske Higgins posebno istaknuo činjenicu da je posjet Hrvatskoj njegov prvi državnički posjet nekoj stranoj zemlji, i to u trenutku kada Irska predsjedava Europskom unijom.
Kako se Hrvatska približava punopravnom članstvu u EU, važno je dodatno ojačati odnose, među ostalim i zbog promocije zajedničkih interesa, prvenstveno na području poljoprivrede, turizma i ribarstva te s time povezanim industrijama, što su bitni ekonomski sektori u obje zemlje, kazao je Josipović.
Nažalost, dodao je, obujam ekonomskih odnosa između dviju zemalja do sada je bio skroman, a u robnoj je razmjeni Hrvatska imala značajan deficit i nije povećavala izvoz. To se mora promijeniti iz jednostavnog razloga što Hrvatska prostor za gospodarski oporavak može tražiti samo kroz izvoz, istaknuo je Josipović te kao područja u kojima bi tržište Irske moglo biti zanimljivo naveo izvoz drvene građe, drva, namještaja, kao i proizvoda prehrambene industrije, poput vina, maslina i ostalih autohtonih hrvatskih proizvoda.
Hrvatska je, naime, u Irsku prošle godine izvezla roba u vrijednosti od svega 7,8 milijuna eura, dok je lanjski uvoz iz te zemlje bio višestruko veći i iznosio je 73,4 milijuna eura.
Za obje zemlje posebno važno ekonomsko područje je turizam, koji u Irskoj, kazao je Higgins, zapošljava oko 200 tisuća ljudi te kroz posjet oko 7 milijuna turista ostvaruje godišnji prihod od oko 5 milijardi eura.
Značajnu mogućnost rasta i razvoja Irske i Hrvatske, kao zemalja kulturološke raznolikosti, Higgins vidi u kreativnoj industriji, koja danas u EU zapošljava 6 milijuna ljudi, nikada nije ušla u recesiju i globalno je atraktivna.
Osvrnuvši se pak na irsko iskustvo tijekom gospodarske krize, Higgins je kazao da je Irska iz njega naučila lekciju nužnosti odmaka od uvezene 'spekulativne' ekonomije ili domaćeg modela rasta temeljenog na nekretninama te je istaknuo nužnost povratka realnoj ekonomiji, što je već počelo davati pozitivan rezultat u smislu gospodarskog rasta, iako još uvijek skroman, od 0,9 posto u 2012.
Okupljenim gospodarstvenicima predstavljena je irska turistička industrija, koja ostvaruje oko 4 posto BDP-a te zemlje, dok je irska gospodarska delegacija ukratko upoznata s investicijskom infrastrukturom u Hrvatskoj. Pritom je najavljeno da bi se do kraja ove godine u Irskoj trebalo održati detaljnije predstavljanje ulagačkih projekata.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu