Mašta krivotvoritelja nema granica, no još uvijek je najčešći način zloporabe neovlašteno korištenje osobnih podataka, piše Večernji list. Čak dvije trećine kartičarskih prijevara u Velikoj Britaniji odnosi se na krađu podataka kao što su datum rođenja, poštanski broj i lozinka za internetsku prijavu. Slična je statistika i u ostalim zemljama.
Nešto više od četiri milijuna stanovnika u Hrvatskoj koristi više od devet milijuna kartica. Naprave najmanje 200 milijuna transakcija na godinu. Čak tri milijuna stanovnika koristi se internetom, a prema podacima BizDila, online sustava nabave, 90 posto (2,7 milijuna) ih je barem jednom napravilo internetsku narudžbu. Svi su oni izloženi opasnosti od zloporaba i prijevara koje su u kartičarskom svijetu poznate pod nazivom “fraud”, prijevare. No, čak i ako nikad nisu i nemaju namjeru trgovati internetom, dovoljno je da su novac slučajno podignuli na pogrešnom bankomatu, onome na koji su prevaranti instalirali opremu za kopiranje podataka i krađu identiteta – “skimming”. Može li se tome stati na kraj i kako?
Veliki broj kartica kojima se mogu obavljati online transakcije već je prilično dobro zaštićen naprednom čip tehnologijom i zaštitnim protokolima, poput tehnologije 3D Secure. No, ponekad ni to nije dovoljna zaštita; i oprema kojom se koriste kriminalci sve je sofisticiranija, a nerijetko je dovoljno da karticu netko neovlašteno koristi ili ukrade. No, čak polovica šteta nastalih zloporabom kartica odnosi se na krivotvorenje, ostalih 50 posto zajedno čine krađe, korištenje kartica koje su poslane na adresu korisnika, a netko ih je na tom putu “presreo” ili su problemi nastali u internetskoj trgovini. U nastavku pročitajte kako na minimum smanjiti mogućnost da jedna od zloupotrijebljenih kartica bude baš ona iz naše lisnice.
1. Pažljivo čuvajte kartice, one su zapravo novac. Najbolje je ne držati ih s novcem u lisnici, nego odvojeno, u nekom drugom pretincu ili posebnom omotu.
2. Kartice i podatke o njima ne ustupajte trećim osobama, čak ni ako u njih imate povjerenje. Za prijatelja ili člana obitelji možete podignuti novac koji mu želite dati ili napraviti dodatnu karticu. Nikome ne otkrivajte PIN.
3. Ne držite karticu s PIN-om, PIN je najbolje imati zapisan kod kuće na skrovitu mjestu ili ga kamuflirati u imeniku mobitela, “zaokruženog” drugim brojevima koji vama nešto znače.
4. Pri plaćanju u restoranima, na benzinskim crpkama ili bilo kojem drugom prodajnom mjestu, ne dopustite da vam kartica izađe iz vidnog polja. Tražite da se transakcija provede ispred vas.
5. Kad koristite bankomat, obvezno zaštitite rukom tipkovnicu na kojoj unosite PIN. Pokrivanje tipkovnice rukom može vas zaštititi i ako je postavljena oprema za “skimming” i kamera. Potrudite se da osobe koje čekaju iza vas poštuju prostor diskrecije, ako je potrebno, to ih zamolite.
Cijeli članak pročitajte ovdje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu