Čelnik Hypoa podnio ostavku zbog neslaganja s prijedlogom preustroja

Autor: Poslovni.hr/Hina , 03. lipanj 2013. u 16:28
Ilustracija

Johannes Ditz podnio je danas ostavku na dužnost predsjednika nadzornog odbora posrnule austrijske Hypo Alpe Adria banke zbog neslaganja s prijedlogom preustroja.

Johannes Ditz podnio je danas ostavku na dužnost predsjednika nadzornog odbora posrnule austrijske Hypo Alpe Adria banke zbog neslaganja s prijedlogom preustroja.

Ditz je objavio da se "ne može strateški ni sadržajno identificirati s pojedinim tvrdnjama, činjenicama i brojkama koje su poslane u Bruxelles kao baza za pregovore".

Zato je u razgovoru za austrijsku agenciju APA konstatirao da nema druge mogućnosti nego da podnese ostavku.

Austrijsko je ministarstvo financija u petak objavilo da je u Bruxelles dostavilo plan preustroja Hypo Alpe Adria banke. Detalji plana nisu objavljeni.

APA je u petak prenijela informaciju iz anonimnog izvora da Beč osim dogovorene prodaje austrijskog ogranka nudi i prodaju onog u Italiji. Za ogranke u jugoistočnoj Europi traže navodno više vremena kako bi ih prodali po što povoljnijoj cijeni. Naznačena je i mogućnost osnivanja loše banke.

Predsjednik nadzornog odbora Hypoa u odlasku naglasio je danas da ne bi trebalo "po svaku cijenu" težiti sporazumu s europskom upravom za zaštitu tržišnog natjecanja. Prioritet bi trebali biti dobrobit poduzeća i smanjenje troškova za porezne obveznike, ustvrdio je Ditz, inače bivši austrijski ministar gospodarstva iz redova Austrijske narodne stranke.

Prema konceptu austrijske vlade, Hypo bi ubuduće bio sveden tek na djelić one banke koju je Beč svojedobno nacionalizirao 2009., odnosno tek na ogranke u jugoistočnoj Europi, upozorava Ditz. U vrijeme ulaska države u Hypo aktiva grupe iznosila je 41 milijardu eura dok ona ogranaka na Balkanu iznosi samo 12 milijardi eura, podsjeća.

Utvrđivanje roka za prodaju šest ogranaka "ne može se opravdati zaštitom tržišnog natjecanja", bez obzira na datum, kritizira Ditz, izražavajući ipak nadu da će Europska unija produljiti rok za prodaju, jer bi to po njemu osjetno smanjilo trošak za porezne obveznike.

Zalaže se istodobno za uspostavu 'loše banke' za dijelove bančine imovine koje se ne uspijeva prodati i za trenutno izdvajanje tih dijelova iz izračuna potrebe banke za dodatnim kapitalom. Time bi se moglo izbjeći još jednu dokapitalizaciju, dodao je.

Komentirajte prvi

New Report

Close