Hrvatska cijena duga lagano je porasla pa je hrvatski CDS ponovno skočio za 40 bodova, na 335 bodova, navode analitičari Hrvatske udruge poslodavaca u najnovijem mjesečnom pregledu glavnih trendova u gospodarstvu “HUP trend".
Budući da su Mađarska i Slovačka stabilizirale svoje javne financije smanjivši svoje deficite ispod tri posto čime su izišle iz posebne procedure Europske komisije, Hrvatska je tako izbila na prvo mjesto po visini rizika šest promatranih srednjoeuropskih zemalja među kojima su još i Češka, Poljska i Slovačka.
Desezonirani indeks industrijske proizvodnje stagnira već pet mjeseci. Indeks je u travnju pao 0,5 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine, dok je u odnosu na prethodni mjesec pad bio nešto izraženiji te je iznosio 1,5 posto. Najveći pad od 10,4 posto u odnosu na ovogodišnji ožujak zabilježen je u kategoriji robe široke potrošnje. Realni promet u prometu na trgovini na malo smanjen je 2,1 posto.
Standard građana također nastavlja padati pa je realna neto plaća u ožujku 2013. godine bila niža 3,3 posto nego u ožujku prethodne godine. Na mjesečnoj je razini realna neto plaća porasla u ožujku porasla za 1,3 posto u odnosu na veljaču. Indeks pouzdanja i indeks očekivanja potrošača u travnju je zabilježio pozitivna kretanja u odnosu na ožujak, a najveći optimizam je izražen u očekivanju osobne financijske situacije u sljedećih 12 mjeseci.
Inflacija je istovremeno usporila pa je indeks potrošačkih cijena u travnju bio viši 3,3 posto, dok je u ožujku taj postotak iznosio 3,7 posto. To bi oglo imati pozitivan učinak na kupovnu moć i raspoloženje potrošača, zaključuju u HUP-u.
Prema privremenim dnevnim podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje u Hrvatskoj je na kraju svibnja bilo nezaposleno 333.249 osoba, što znači da se u odnosu na kraj travnja broj nezaposlenih smanjio za 22.349 osoba. Podaci o njihovom zapošljavanju koji pokazuju da je najveći broj zaposlenih u djelatnostima ugostiteljstva i trgovine na veliko i malo, govore da je ipak riječ o sezonskom efektu.
Ono što zabrinjava je pad robnog izvoza u eurima od 14,21 posto, a ako se podaci korigiraju za izvoz brodova, pad je iznosio 10,3 posto. Izvoz brodova u travnju se smanjio 72,2 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine, dok je izvoz nafte i njezinih derivata porastao 26 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu