Na kraju Dnevnika Hrvatske radiotelevizije 28. svibnja 2013. u 19:55 emitirano je reagiranje kojim se HRT ograđuje od izjave urednika Zorana Šprajca koji je u Dnevniku 26. svibnja 2013. izjavio da se potpisnici/e zahtjeva za raspisivanje referenduma zalažu za „homofobnu izmjenu Ustava“.
Reagiranje je uslijedilo na zahtjev tzv. građanske inicijative U ime obitelji koja optužuje urednika Šprajca da je „spomenutim prilogom na grub način uvrijedio stotine tisuća građana Republike Hrvatske“.
Kuća ljudskih prava osuđuje ograđivanje vodstva HRT-a od izjave urednika Zorana Šprajca "jer njome Zoran Šprajc nije ni na koji način povrijedio temeljna načela profesionalnog novinarstva", kažu.
"Naime, dužnost je novinara da objektivno i nepristrano informira javnost. Novinar Šprajc upravo je vođen tim načelima jasno prepoznao karakter spomenute inicijative. Podsjećamo HRT da je homofobija definirana kao 'strah i averzija prema homoseksualnim osobama'. Sami predstavnici inicijative nebrojeno puta su u javnosti iznijeli stajalište da im je jedan od motiva za pokretanje inicijative bila 'zabrinutost situacijom u Francuskoj', te 'osjećaj ugroženosti braka pred homoseksualnim napadima na brak'. Navedena stajališta organizatora inicijative čine razvidnim da organizatori osjećaju strah od posljedica aktivnosti homoseksualnih osoba te se time mogu klasificirati kao homofobi. Gospodin Šprajc je, upoznat s definicijom homofobije, pravilno izvijestio javnost o karakteru inicijative. Ograđivanjem od izjave svoga uglednog urednika i vrsnog novinara, vodstvo HRT-a pokazuje zabrinjavajući trend spremnosti kritiziranja objektivnog i činjenično potkrijepljenog novinarstva. Dodatno, ovakvim ograđivanjem HRT je uvrijedio više od 3.700.000 građana RH koji nisu potpisom podržali ovu homofobnu inicijativu, a redovito plaćaju HRT pretplatu očekujući od HRT-a objektivno novinarstvo", objašnjavaju iz Kuće ljudskih prava.
Zbog svega navedenog, traže da se HRT ispriča, kako uredniku Zoranu Šprajcu, tako i široj javnosti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Kuća SDP+HNS Kukuriku prava osuđuje ograđivanje vodstva HRT-a od izjave urednika Zorana Šprajca “jer njome Zoran Šprajc nije ni na koji način povrijedio temeljna načela SDP+HNS Kukuriku profesionalnog novinarstva”.
I ja sam se pitao kako su došli do brojke od 3 700 000 onih koji su grubo uvrijeđeni? Spad li i ja tu koji nisam potpisao a ne smatram da tamo ima išta homofobno, nemoralno, nezakonito? Spada ali u tu brojku i moje dijete koje je htjelo potpisati a iz objektivnih razloga nije moglo, ili su tamo pribrojili i malodobnu djecu svih nas koji smo potpisali, pa i onih koji nisu potpisali…??
Da li su grubo povrijeđeni i teški bolesnici, nepismeni i mnogi drugi koji jednostavno nisu potpisali inicijativu iz njima znanih razloga????
Tzv. kuća ljudskih prava se zlonamjerno oglasila, njihova reakcija je tendenciozna, bezobrazna i jednostavno prozirna!
Neka sada Poslovni dnevnik prenese i moju kritiku Šprajcu i možebitnu kritiku HTV-u ako povuče kritiku Šprajcu.
Inače, nisu svi građani koji nisu potpisali anketu time glasovali u korist homofilnih stavova, kako imputira ova irelevantna Kuća ljudskih prava. Bolje bi bilo da se zove Kućica ljudskih prava. Brojka od 710 000 potpisa iznimno je velika i u biti približna referendumskoj brojci za EU. Po istoj logici dalo bi se zaključiti, i to puno legitimnije kako je ogromna večina građana RH protiv ulaska u EU (zbrojimo ne samo zaokruženo NE, nego i građane koji se nisu izjasnili).
Izjava Šprajca nema veze s objektivnošću izvješćivanja, ali od HTV-a se to ni ne očekuje, već se očekuje pristrano izvješćivanje.
Uključite se u raspravu