Čini se da će ulazak Hrvatske u EU drvnoj industriji još više odmoći

Autor: Tomislav Oharek , 27. svibanj 2013. u 17:12
Drvno-tehnološka konferencija u hotelu Četiri Opatijska cvijeta. Panel rasprava: Marijan Kavran, Darko Motik, Zdravko Popović, Željka Čižmešija Dolenec i Darko Prodan. Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

Nužna je koordinacija i suradnja svih uključenih u drvnu industriju, od proizvođača, pa do prerađivača i trgovaca koji moraju svi raditi na zajedničkom interesu.

Dok kriza i dalje trese hrvatsku drvnu industriju čini se da će joj ulazak Hrvatske u EU još više odmoći. Naime hrvatske kompanije, kao i cijelo gospodarstvo, pa i država slabo su pripremljeni za punopravno članstvo u Europskoj uniji.

"Ulazak u EU donosi nove odnose na tržištu. Bit će bolje onima koji su dobri, oni koji posluju loše nakon 1. srpnja poslovat će još gore", istaknuo je na jubilarnoj 10. konferenciji drvno-prerađivačke industrije, koja se održava pod medijskim pokroviteljstvom Poslovnog dnevnika, Darko Motik, predsjednik WoodEMA i profesor na Šumarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Da bi se struka nosila s tom novom realnosti nužno je kontinuirano raditi na daljnjem povećanju potrošnje i uporabe drva, a primjer toga je akcija "drvo je prvo". Također nužna je koordinacija i suradnja svih uključenih u drvnu industriju, od proizvođača, pa do prerađivača i trgovaca koji moraju svi raditi na zajedničkom interesu. Također nužno je kontinuirano ulaganje u znanost i istraživanje.

Prodekan Šumarskog fakulteta u Beogradu Zdravko Popović pohvalio se pak kako Srbija očekuje kako će ove godine imati vrijednost izvoza drvne industrije od pola milijarde dolara te kako je u njemu udjel finalnih proizvoda od čak 70 posto. To je pak suprotno od Hrvatske koja izvozi tek 40 posto finalnih proizvoda. Kako  se nadovezao Marijan Kavran, klaster menadžer Hrvatskog drvnog klastera rekavši kako je Srbija u sličnoj situaciji kao i Hrvatska 2008. godine kada je izvezla drvnih proizvoda vrijednih milijardu dolara, od čega 70 posto finalnih proizvoda. No, udjel finalnih proizvoda od tada postojano pada, pa je sve realnija opasnost da Hrvatska postane isključivo izvoznik sirovine.

Motik kaže kako ta teza dolazi iz Austrije, Italije i još nekih zemalja okruženja kojima takvo stanje odgovara. Kaže kako je i problem razmrvljenost sektora, jer imamo 500-600 malih proizvođača, bez lidera koji bi cijeli sektor mogli vući naprijed. Darko Prodan, predsjednik Hrvatskog drvnog klastera i predsjednik Uprave Cedra, koji u DIV u Vrbovskom ulaže 150 milijuna kuna istaknuo je pak kako se trenutno radi pet strategija za ovu gospodarsku granu, a kako i dalje nema cjelovitog pristupa tu vidi samo izvor novih problema za sektor.

Željko Ivančević, lobist u Bruxellesu iznio je pak kako cijelu industriju pa tako i drvno-prerađivačku očekuje velik šok nakon ulaska u EU, a što je posljedica krajnje mlitave pregovaračkoj poziciji tijekom pristupnih pregovora tijekom kojih je Hrvatska kontrolirala i utjecala na samo 30% materije o kojoj se pregovaralo. Kaže kako hrvatski gospodarstvenici pred sam ulazak u EU nisu svjesni da EU piše 80 posto od svih propisa koji će se primjenjivati, a razlika u odnosu na vrijeme prije ulaska u EU je što će se oni rigorozno primjenjivati.Ipak nakon prvog šoka očekuje poboljšanje u gospodarstvu no ne prije druge polovice 2015. godine.

Komentirajte prvi

New Report

Close