U projektima koji se financiraju sredstvima Europske unije razlikujemo tri osnovne kategorije prema tome koja je svrha financiranja: natječaje za dodjelu bespovratnih sredstava, javne nabave za izvođenje usluga, radova i nabavu dobara te Twinning projekte. U nastavku donosimo više informacija o svakoj kategoriji.
Natječaji za dodjelu bespovratnih sredstava
Svrha ovih natječaja jest pružiti potporu neprofitnim i nekomercijalnim projektima koji se provode za dobrobit zajednice u različitim sektorima. U ovom slučaju prijavitelji sami osmišljavaju projekt.
Projekti se provode centralizirano i decentralizirano, a krug tema podudara se s prioritetima pojedinih sektora i djelatnostima unutar kojih se provode i to na bazi operativnih programa ili radnih programa za određenu kalendarsku godinu.
Ove projekte, odnosno natječaje kolokvijalno nazivamo grantovima, odnosno grant shemama, a dodjeluju se temeljem poziva za dostavu projektnih prijedloga (tzv. Call for Proposal – CfP).
Javne nabave za izvođenje usluga, radova i nabavu dobara
Predstavljaju svojevrsne komercijalne natječaje u kojima se traže ponuđači koji mogu izvršiti određene usluge, radove ili nabaviti određenu opremu.
Primjeri usluga koje mogu biti predmetom javne nabave: Izrada studija, publikacija, osmišljavanje sadržaja i provedba edukacija, stručno savjetovanje.
Primjeri radova koje mogu biti predmetom javne nabave: Sve vrste građevinskih i drugih radova koje mogu zatražiti ugovorna tijela.
Primjeri dobara/opreme koje mogu biti predmetom javne nabave: Računalna i ostala informatička oprema, namještaj, građevinski materijal i slično.
Twinning projekti
Ovi projekti obuhvaćaju pružanje savjetodavne pomoći koja uključuje suradnju između dvije države, a u njih su uključena tijela javne vlasti. Svrha ovih projekata je pružanje savjetodavnih usluga iz jedne države, koja je određene politike Europske unije uspješno implementirala, u drugoj, koja takve usluge treba kako bi što uspješnije provela javne politike u kojima nema postoji dovoljno znanja, iskustva i stručnosti. Ako su predviđena sredstva za određeni projekt manja od 200.000 eura, ne radi se o ugovorima o uslugama, već o okvirnim ugovorima.
Izvorni članak pročitajte ovdje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu