Europska komisija (EK) zabrinuta je za hrvatsko tržište poštanskih usluga jer se, tvrde, unatoč liberalizaciji, opet vraća monopolu. Sporno je tumačenje Zakona o poštanskim uslugama (ZPU), koji osigurava monopol Hrvatskoj pošti (HP) idućih 15 godina, a pogrešno ga, po njihovu mišljenju, tumači Ministarstvo prometa.
"Ispada kako samo određeni pružatelj univerzalnih usluga ima ekskluzivno pravo pružati tu uslugu", napisao je Jonathan Faull, generalni direktor za unutarnje tržište i usluge Europske komisije u pismu Vladimiru Drobnjaku, šefu misije RH pri Europskoj uniji. Komisija upozorava da se tako krše poštanski acquis i zakoni EU o tržišnom natjecanju."Posebice bismo voljeli da nam objasnite očiti nedostatak učinkovita provođenja postojećih pravila vezanih uz posebne regulatorne instrumente i suprotne interpretacije nacionalnoga zakonodavstva", stoji u pismu Drobnjaku. Reakcija Komisije kulminacija je višemjesečnih prepiski City Expressa, Hrvatske pošte i dvaju ministarstava – prometa i gospodarstva, koja daju oprečna mišljenja o Zakonu o poštanskim uslugama. Njime je definirano da je univerzalna usluga javni interes, a Pošta u idućih 15 godina ima pravo i obvezu obavljati je. Odjel za sustav javne nabave pri Ministarstvu gospodarstva početkom godine za CityEx je dao tumačenje u kojemu stoji da Hrvatska pošta više nema isključivo pravo za obavljanje rezerviranih univerzalnih usluga. "Štoviše, novi zakon ne poznaje pojam rezerviranih univerzalnih usluga", tumači pomoćnica ministra gospodarstva Teja Kolar.
Ističe da bi naručitelji tih usluga trebali kao predmet nabave odrediti "poštanske usluge" umjesto, primjerice, univerzalne ili zamjenske. No, Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture ne misli tako. Pozivajući se na stručno mišljenje Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM), početkom ožujka u objašnjenju novog zakona koje je poslao Hrvatskoj pošti pomoćnik ministra prometa Dan Simonić piše da je zakon "univerzalnu uslugu uredio kao javni interes te je na određeni način, po njezinim osnovnim značajkama, izdvojio iz tržišnog natjecanja". Na to je žustro reagirao City Express upozoravajući da je stav pomoćnika Simonića suprotan Zakonu i direktivama EU. Tvrde da ni Simonić ni to ministarstvo nemaju nadležnost tumačiti javnu nabavu u segmentu poštanskih usluga i tražili su da se to mišljenje povuče. No, resorni ministar Siniša Hajdaš Dončić odbacio je sve primjedbe CityExa kao "proizvoljne i neutemeljene".
Iz Hrvatske pošte, pak, poručuju da se u Hrvatskoj doista dogodio višegodišnji paradoks poštanskog tržišta. No, pitaju se zašto samo jedan konkurent na tržištu proizvoljno tumači različita mišljenja nauštrb Pošte. Ističu da je Ministarstvo prometa jasno naglasilo da naručitelji u javnoj nabavi trebaju dosljedno provoditi zakone te da HP nema ekskluzivno pravo na tržištu. Iz CityExa pak kažu da su pokrenuli postupak pred Aagencijom za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN). "U gubitku PDV-a zbog neravnopravna tretmana i zlouporabe smisla univerzalne usluge Hrvatska gubi dodatnih 100 milijuna kuna godišnje", kaže Dražen Breglec, član Uprave CityExa. Iz Ministarstva prometa do zaključenja broja nismo dobili komentar.No, priča neće stati na hrvatskim prepucavanjima. Zbog kršenja EU direktiva Komisija može pokrenuti proceduru, pa čak i predmet proslijediti Europskom sudu pravde.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Počinje školica hrvata koju smo sami tražili….
Bude toga još i bude još puno gore prije nego bude iole bolje!
Uključite se u raspravu