Izvoznike ne brine toliko CEFTA koliko investicije i potonuće gospodarstva

Autor: Marija Crnjak , 21. svibanj 2013. u 15:26
Ante Babić; Photo: Tomislav Miletic/PIXSELL

Ako ubrzo ne zažive investicijski projekti i projekti koji bi se financirali iz strukturnih fondova, gospodarstvo će potonuti.

Napuštanje CEFTA-e s ulaskom Hrvatske u EU neće biti dramatičan za budućnost hrvatskog gospodarstva i izvoza, no ako ubrzo ne zažive investicijski projekti i projekti koji bi se financirali iz strukturnih fondova, hrvatsko gospodarstvo će potonuti.

Međutim, ulazak u EU također znači nove i bolje odnose s tržištima izvan EU, bolju pregovaračku poziciju u WTO-u . Pritom i dalje treba raditi na uklanjanju administrativnih barijera te percepcije hrvatske kao zemlje s visokom korupcijom, zaključili su sudionici okruglog stola o hrvatskom izvozu prije i poslije ulaska Hrvatske u EU, održanog danas u sklopu 8. konvencije Hrvatskih izvoznika u Hypo centru.

Ante Babić, potpredsjednik udruge hrvatskih izvoznika ističe da će Hrvatska ulaskom u EU dobiti uređene trgovinske odnose s tržištima sjeverne Afrike, Južnoafričke republike, Meksika, Iraka, Južne Koreje. Također, preuzimanjem antidampinških carina pojačat će se zaštita za mnoge proizvode, istaknuo je Babić. Potpredsjednik vlade Branko Grčić istaknuo je da iskustva drugih zemalja ukazuju da bi se izravna strana ulaganja mogla povećati od 50 do 150 posto, sto će ovisiti o stupnju krize u eurozoni. Sudionici se slažu da je o uvođenju eura u RH rano govoriti, što uostalom neće ovisiti o našim željama, već o procjeni EU.

Komentari (1)
Pogledajte sve

Za citatelje slabije memorije gospodin “financijski analiticar” i “makroekonomist” je bio savjetnik sanaderove vlade, clan niza Nadzornih odbora ukljucujuci NO Croatia osiguranja. Nije nista postigao nikada. Najkomicnija je bila izjava da se Hrvatska nakon 2-3 godine Sanaderova mandata morati uvoziti radnu snagu…Hr je izgubila 100-120 000 radnih mjesta. Uglavnom gospodin volj sinekure nezna nista prakticno i zivi od slabe memorije Hrvatske javnosti.

New Report

Close