Poduzetnik Mladen Letina i farmer Igor Rešetar ovaj su tjedan dokazali da im je kriza zapravo izazov, a ne prepreka u poslovanju.
Naime, na čakovečkoj tržnici postavljen je mljekomat izrađen u tvrtki Letina u čijim je spremnicima potrošačima ponuđeno mlijeko s farme obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva Rešetar iz Kuršaneca. Diljem Hrvatske danas je postavljeno oko dvadesetak mljekomata i svi su uvezeni iz Švicarske ili Češke, čakovečki je hrvatski prvijenac s kojim je tvrtka Letina, iza koje je tradicija duga 30 godina, nadopunila dugu listu asortimana koji proizvodi u svojim halama, od tankova za vinarstvo do 15-metarskih radnih brodova izrađenih od aluminija. Mljekomat je opremljen vrhunskom elektronikom koja Rešetaru na mobitel dojavljuje i najmanju promjenu, od eventualnog pada ili rasta temperature, problema s novčanicama do podatka da je svo mlijeko prodano pa spremnike ponovno treba napuniti.Rešetar kaže da je prvi dan rada mljekomata (ovaj utorak) besplatno podijelio 260 litara mlijeka. Otkriva da ga je pomalo bilo strah što će potom uslijediti, no njegova su očekivanja, ističe, nadmašena.
Nadao se da bi dnevno, dok se vijest o mljekomatu ne pročuje među kupcima, mogao prodati do 100-tinjak litara mlijeka. Međutim, proteklih su dana kupci svakodnevno ispraznili po cijeli spremnik čiji kapacitet iznosi 200 litara, a litra neobranoga mlijeka stoji šest kuna. Na farmi sada ima 55 grla koja dnevno u prosjeku proizvedu oko 900 litara mlijeka. Mljekomat je, iznosi, platio 75.000 kuna, no već sada procjenjuje da bi za dva-tri mjeseca, nakon što sagleda učinak rada svog prvog mljekomata, mogao investirati u još jedan aparat. Proizvodnjom mlijeka Rešetar se bavi već godinama, do prošle godine obnašao je i dužnost predsjednika Hrvatskog saveza udruga proizvođača mlijeka. Unatoč recesiji i niskoj otkupnoj cijeni mlijeka lani je krenuo u modernizaciju farme kapaciteta 77 ležišta sa modernim sustavom mužnje, a kupio je i 30 krava simentalske pasmine. Namjerava kroz iduće tri godine postići ukupni kapacitet farme. Sustav izravne prodaje mlijeka kroz mljekomate, kaže, najbolje je rješenje za manja gospodarstva kao što je njegovo, zbog značajno veće cijene koju dobije kroz taj model u odnosu na iznos koji farmerima plaćaju mljekare.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.svaka cast proizvodjacu ,samo naprijed,mislim da bi i drugi proizvodjaci trebali i sami pomalo traziti izlaz iz krize,ali svaka cast i Cesima i Svicarcima jer su proizveli i izmislili ,mlijekomate,,,eto tako svi imaju korist od ovog izuma
Letina, samo naprijed!
Znaš -kako se to radi- kupiš- rastaviš- prekopiraš- isparviš nedostatke-
i već si u prednosti ! Letina, svaka čast.
…znači tvrtka iz Češke ili Švicarske koja proizvodi mljekomate je odradila dobar posao u Hrvatskoj 🙂
Svaka čast Česima i Švicarcima.
Uključite se u raspravu