Američki mediji osudili “prisluškivanje” novinara AP-a

Autor: Poslovni.hr/Hina , 15. svibanj 2013. u 13:59
Photo: Thinkstock

Pravi razlog zapljene podataka o telefonskim razgovorima američke agencije nije vjerodostojno objašnjen

Više od desetak američkih medijskih udruga oštro je u utorak kritiziralo ministarstvo pravosuđa i pozvalo ga da odmah vrati zaplijenjene podatke o ispisu telefonskih razgovora novinara agencije Associated Press, a javnosti obznani sve pritiske na medijske kuće, piše u srijedu dnevnik The Washington Post (WP).

Pravi razlog zapljene podataka o telefonskim razgovorima američke agencije nije vjerodostojno objašnjen, piše dnevnik The New York Times u tekstu pod naslovom "Špijuniranje Associated Pressa" i podsjeća da je administracija američkog predsjednika Baracka Obame dosad zastrašujućim žarom istraživala curenje podataka vezanih uz nacionalnu sigurnost te progonila krivce.

"Opseg ove akcije dovodi u pitanje integritet politike ministarstva pravosuđa prema medijima", pišu u pismu ministru pravosuđa Ericu Holderu i njegovu zamjeniku Jamesu Coleu brojne udruge i mediji.

Takvim postupkom ministarstvo pravosuđa narušava pravo novinara da izvijesti o svim načinima ponašanja vlade, što je u javnom interesu, pišu potpisnici.

Predsjednik uprave AP-a, Gary B. Pruitt, rekao je u ponedjeljak da su vlasti zaplijenile dvomjesečne ispise razgovora novinara što drži "masovnim i neviđenim napadom na privatnost". Ti podaci mogu otkriti sve tajne izvore u prikupljanju vijesti agencije AP i omogućiti uvid u način prikupljanja vijesti te agencije.

Holderov zamjenik Cole nije u utorak na konferenciji za novinare ponudio više objašnjenja za zapljenu podataka već je rekao da je to bio dio "kriminalne istrage o visoko povjerljivom materijalu" iz 2012.

Prosvjedno pismo pravosuđu poslao je Novinarski odbor za slobodu tiska, neprofitna skupina koja pruža besplatnu pravnu pomoć novinarima i traži da se agenciji AP vrate podatke i da njihove kopije budu uništene, piše WP.

Holder je rekao da sam neće sudjelovati u istrazi curenja podataka i vjeruje da su u istrazi bili poštivani svi propisi i zakoni. Objasnio je da se curenje podataka odnosilo na sprečavanje terorističke urote u Jemenu prije godinu dana "čime je američki narod bio u opasnosti", ali nije objasnio zbog čega, piše NYT.

List dodaje da je Obamina uprava optužila šest sadašnjih i bivših dužnosnika na temelju Zakonu o špijunaži na koji su se prijašnje američke vlade pozivale samo tri puta od 1917. godine.

U jednom je slučaju bivši dužnsonik CIA-e priznao krivnju jer je otkrio ime agenta koji je sudjelovao u mučenju osumnjičenog terorista. Predsjednik Obama odlučio je, međutim, da neće ni istraživati, a kamoli progoniti bilo koga tko je sudjelovao u mučenju, piše NYT.

Dnevnik dodaje da američko ministarstvo pravosuđa procesuira barem dvije velike novinarske istrage. Agencija AP objavila je kako je to neće zaplašiti.

Komentirajte prvi

New Report

Close