Britanski su poreznici u velikoj istrazi zajedno s američkim i australskim vlastima razotkrili oko stotinu osoba koje koriste porezne oaze za skrivanje imovine, a pod istragom će se naći i više od 200 knjigovođa odvjetnika i drugih savjetnika.
400GB
dokumentacije o utajivačima poreza dobili su britanski poreznici iz neimenovanog izvora
Kako prenosi BBC, britanska porezna i carinska uprava HMRC ('Her Majesties Revenue and Customs' ili 'Prihodi i carine Njenog Veličanstva') iz neimenovanog je izvora dobila golemu količinu dokumentacije, preko 400 gigabajta, na temelju koje su identificirali prijestupnike koji su, koristeći oaze poput Singapura, Britanskih Djevičanskih otoka, Kajmanskih i Cookovih otoka, prešli granicu između kažnjive utaje i legalnih načina za izbjegavanje plaćanja poreza, a protiv dijela osumnjičenika već se vodi službena istraga. Iako nisu željeli otkriti od kuda su dobili podatke, priznaju kako je riječ o najopsežnijoj dokumentaciji do sada. Kazna koja utajivače u Velikoj Britaniji čeka je globa i do 200 posto utajenog iznosa. Kako je komentirao britanski ministar financija George Osborne: "Poruka je jednostavna: ako se bavite utajom poreza, progonit ćemo vas."Pritisak na utajivače raste kako u Velikoj Britaniji tako i u Europskoj uniji, što je očekivano s obzirom na to da dobar dio zemalja članica pokušava konsolidirati javne financije.
Prije desetak dana Bermuda i niz drugih britanskih prekomorskih teritorija, potpisali su sporazume o razmjeni poreznih podataka, a slične su sporazume nedavno sklopili su s kanalskim otocima Jersey i Guernesey te Isle of Man, kako bi ušli u trag utajivačima koji novac skrivaju izvan Velike Britanije.Predsjednik Europske komisije José Manuel Barroso planira se utajom posebno pozabaviti na Europskom vijeću 22. svibnja, a priliku za daljnji napredak u jačanju borbe protiv porezne evazije dat će sastanci na predstojećim summitima G8 i G20 zemalja sredinom lipnja odnosno početkom rujna, poručio je Barroso u prošlotjednoj poruci. Inače, prema podacima Europske komisije štednja primjerice na Kajmanskom otočju je od 2000. do 2011. godine skočila sa 300 na oko 900 milijardi dolara. Podatak koji Europska komisija u ovom kontekstu također ističe jest da članice EU ubiru razmjerno nizak udio poreza na dodanu vrijednost u odnosu na ono što bi mogle.
Naime, na razini EU prikupi se tek 60 posto tzv 'teoretskog' PDV-a, kojeg Eurostat izračunava tako da obračuna novminalnu poreznu stopu PDV-a na ukupnu konačnu potrošnju(država i građani). Najviše prikupe Luksemburg (preko 100 posto) i Cipar (oko 70 posto), a najmanje Španjolska i Grčka (manje od 40 posto).Barroso predlaže implementaciju izmijenjene Direktive o porezu na štednju kako bi se zatvorile rupe u zakonu, kao i intenzivniju primjenu postojećih mjera i legislative, uključujući i promptnu razmjenu svih podataka vezanih uz oporezivanje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu