Ulaskom u Europsku uniju malom gospodarstvu, koje je pokretačka snaga svakog gospodarstva, otvaraju se nove prilike za razvoj i rast korištenjem strukturnih fondova EU, zaključeno je na Nacionalnom savjetovanju o gospodarstvu i poduzetništvu, koje je u organizaciji Ministarstva obrta i poduzetništva održano u Toplicama Sveti Martin.
Ministarstvo je stoga pozvalo hrvatske poduzetnike da iskoriste mogućnosti koje su im dane kroz Otvoreni javni poziv za iskaz interesa za pripremu projektnih prijedloga, odnosno projekata koji ce se moći financirati iz Europskog fonda za regionalni razvoj.
Svrha tog javnog poziva, kako je rečeno, je prikupljanje projektnih prijedloga kojima ce se pružiti besplatna savjetodavna pomoć u pripremi projektne dokumentacije.
Kvalitetno pripremljeni projekti moći će se prijaviti na natječaj za shemu bespovratne pomoći (u vrijednosti oko 30 milijuna eura) koja će biti objavljena odmah nakon ulaska Hrvatske u EU.
Tijekom dvodnevnog Savjetovanja, koje je okupilo 200-tinjak sudionika, istaknuta je važnost stvaranja što poticajnijeg okruženja za malo i srednje poduzetništvo, a predstavljena je i Strategija razvoja poduzetništva za razdoblje 2013. do 2020. koju je ovaj tjedan usvojila Vlada, a čiji je cilj jačanje poduzetničkog potencijala i unapređenje kulture poduzetništva.
Ostvarivanje ciljeva Strategije pridonijet će, kako je istaknuto, konkurentnom i ravnomjerno razvijenom malom gospodarstvu, koje se temelji na rastu izvoza, visokom stupnju inovacija, inovativnim proizvodnim procesima, povoljnom poslovnom okuženju
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ti koji su dosli do takvog zakljucka nemaju veze sa realnoscu. Male firme i obrtnici su i do sada mogli izvoziti u EU pa nisu. Osim toga malo njih je produktivno do te mjere da mogu konkurirati u EU. Gotovo nitko od njih nema CE/TUV/ISO certifikate bez kojih nema izvoza u EU iole slozenijeg i vrjednijeg proizvoda. O slaboj kapitaliziranosti da ne govorimo. Najgora od svega je razina protekcionizma i ekonomskog sovinizma koja raste u EU. Mojim firmama se vise puta dogadjalo da bi nam odbilj dostaviti tender dokumentaciju ili bi opstruirali ponude na sve moguce nacine. Uglavnom EU je u svakom smislu u problemima a HR ima zastarjelu i nekompetitivnu ekonomiju koja nema sto traziti u EU iducih 10 godina!
Možemo baciti krokodila iz aviona na 5000 metara te mu govoriti da ima velike šanse naučiti letjeti …. ali i još veće, da ako to ne uspije, da će poginuti. Eto to je EU. Neki krokodili polete, a većina se ubije.
Uključite se u raspravu