Bečka i Varšavska burza odlučile su zakopati ratnu sjekiru i pregovarati. Varšavska burza je, čini se, odlučila stupiti u SEESEG, odnosno u grupaciju burzi iz srednje i istočne Europe čiji članovi su još, pored Beča, Praška, Budimpeštanska i Ljubljanska burza. Zajedničko im je da su sve u većinskom vlasništvu Bečke burze. Beč i Varšrava se već godinama natječu u tome koja će postati središte tržišta kapitala u regiji. No, čini se da je borba za prevlast ipak dovela do suradnje.
Iako su pregovori još u ranoj fazi, s Varšavske burze jasno su poručili da se nemaju namjeru prodati Bečkoj burzi o čemu se priča već neko vrijeme. To bi uostalom bilo znatno teže napraviti obzirom da dvije burze koriste različite trgovinske sustave. Dva se operatera posljednjih godina suočavaju s velikim izazovima konsolidacije burzi u zapadnoj Europi, što je dodatno pojačalo konkurenciju. Posebno s toga što burze na zapadu imaju veću likvidnost zbog čega su atraktivnije investitorima.
Stoga zbližavanje Bečke i Varšavske burze označava jasnu promjenu strategija, piše Financial Times. Beč je izgradio mrežu od šest burzi u središnjoj i istočnoj Europi dok je Varšava pokušavala postati regionalni centar. Rezultat toga je 105 inicijalnih javnih ponuda u 2012. godini, što je 40 posto svih novih listanja u Europi. No njihova vrijednost bila je 731 milijun eura, dok je samo Londonska burza imala IPO-e vrijedne 5,1 milijardu eura. U Beču prošle godine nije bio nijedan IPO, u Budimpešti jedan, a u Pragu tri. Sa Zagrebačke burze poručuju da je ovakva konsolidacija neminovna posljedica globalizacije i da pomno prate te trendove. No, ističu da im kapitalna spajanja nisu u planu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.takvi ipo nama trebaju 50-100 milja kn perspektivnih privatnih kompanija koje žele preći u public.
najača je izjava sa zse da ne planiraju kapitalna spajanja.pa skime bi se oni spojili,možda sa veletržnicom ribe u rijeci ili placem na dolcu.
daj bože da se varšava odluči preuzeti zse da se riješimo ove agonije.
Uključite se u raspravu