Dragi strani investitori, Hrvatska intenzivno radi na efikasnosti i transparentnosti zemljišnih knjiga i stoga možete računati da će vlasnik koji se navodi u gruntovnici zaista biti vlasnik nekretnine koja vas zanima. Naši porezi niži su od europskog prosjeka, radna snaga nije onoliko skupa kako se priča, dobro govorimo strane jezike, posebno njemački i engleski, i imamo jako puno visokokonkurentnih lokacija za izgradnju logističko skladišnih centara za vaše potrebe, ne samo u glavnom gradu koji će vam biti skuplji od nekih drugih lokacija koje su dobro prometno povezane. Luka Rijeka ima visok potencijal za odličnu vezu, među ostalim i s Kinom, a nakon pristupanja EU Hrvatska će postati dio Transeuropske prometne mreže.
Tako bi se otprilike mogla sažeti poruka koju stranim investitorima šalje novi vodič pod nazivom „Made in Croatia-investor’s guide to manufacturing and logistics“, publikacija nastala zajedničkom suradnjom Agencije za investicije i konkurentnost, tvrtke Jones Lang LaSalle Hrvatska, KPMG Hrvatska te Antal Internationala. Vodič je danas predstavljen u zagrebačkom sjedištu Jones Lang LaSalle, a u planu je njegova distribucija na međunarodnim poslovnim skupovima, te pojedinačnim klijentima i suradnicima u elektronskom obliku, istaknuli su autori.
"Zbog produženog gospodarskog usporavanja i u svjetlu prijašnjih iskustava stranih investitora i njihovih poteškoća pri ulaganju, ovakvi materijali su od velike važnosti za poticanje ulaganja i promicanje Hrvatske kao destinacije vrijedne pažnje za inozemne poduzetnike. U Hrvatskoj smo nekad emotivni i mislimo da će nam investitori doći zbog toga što imamo lijepu zemlju, šumovitu, u blizini mora…To ulagačima nije važno, njih zanimaju samo suhe brojke, koliko košta njihova investicija i kako će ju vratiti, i potpuno im je svejedno hoće li to biti Hrvatska ili Bugarska, Srbija, Mađarska", izjavio je Tomislav Gregurić, direktor Jones Lang LaSalle Hrvatska.
U zadnje četiri godine u Zagrebui je izgrađeno oko 210 tisuća kvadrata skladišno-logističkih prostora, uglavnom za potrebe poslovanja vlasnika prostora, te je trenutno na raspolaganju oko 806 tisuća kvadrata skladišno logističkih prostora od kojih se za tek oko 360 tisuća kvadrata može reći da zadovoljavaju moderne europske standarde. Ostatak su zastarjele nekretnine koje nisu pogodne za većinu međunarodnih zakupnika. I Zagreb i cijela Hrvatska, u kojoj ima tek desetak modernih logističkih centara, kao što su Konzumov na Žitnjaku ili Lidlov u Lici, istodobno imaju velik potencijal za razvoj i ulaganje u sektor industrije i logistike, zaključuju autori publikacije koja daje pregled investicijskog potencijala Hrvatske u pogledu razvoja logističkog sektora i drugih industrijskih sektora u Hrvatskoj.
Najveći problem i nvestitorima je i dalje nesređen sustav zemljišnih knjiga kad su u pitanju nekretnine koje su ranije bile u društvenom vlasništvu, no u KPMG Hrvatska očekuju da će se i taj problem riješiti skorašnjom informatizacijom koja će omogućiti lakši pristup informacijama. Primjer za zastoj ulaganja zbog zemljišnih knjiga su i Kupari, bivši vojni kompleks za kojeg je u 5 do 6 godina interes pokazalo nekoliko ozbiljnih ulagača, no stvar je zastala na samom početku. Drugi problem koji investitore tjera iz Hrvatske je različito tumačenje zakona i propisa, što dovodi do toga da na osnovu jednog propisa neke općine daju dozvole, a neki ne daju. Kako otkrivaju u Jones Lang LaSalle, u planu je izrada još jedne publikacije o ulagačkom potencijalu u sektoru turizma.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.U Hrvatskoj se ne isplati raditi .
Najbolje je čekati na Burzi da se zaposlite u Javnom sektoru , na Državnim Jaslama .
Na burzi na kojoj čekaju samo oni iz Realnog sektora i novopridošli.
Ili da danima pohađate razne doktore i skupljajte liječničku dokumentaciju te tražite penziju .
Iako ste mladi imate veliku šanšu da dobijete mirovinu .
Mnogima je to uspjelo već u tridesetm godinama .
Ljudi su racionalni i ulažu trud tamo gdje je najisplativije .
Glupo je raditi u Realnom sektoru samo za poreze ,doprinose i ostale štibre i harače !
Samo dio Poreza kojim su oporezivani poduzetnici iz Realnog sektora (po izjavi potpredsjednika Branka Grčića u Hrvatskoj ima više od 300 raznih poreza i davanja):
25 % PDV na razliku u cjeni
20 % porez na dobit
12 % porez
18 % prirez u Zgb
i sada kada idete kupiti Mercedes platite opet porez 14 %
pa onda 10 % carina
pa na sve to opet PDV 25 %
pa porez na auto godišnje
pa cestarine
pa porez na osiguranje
pa porez na tehnički i regitraciju
pa porez na svaku litru benzina
i t.d…..
nema kaja oporezivanju.
Gospodarstvo su uništili največim porezima na svjetu !
Kako ćete prepoznati Vladu koja će izvući Hrvatsku iz krize ?
Smanjit će sve poreze Realnom sektoru 50 %!
Dobro , ne morate kupiti Mercedes , kupite dionice .
I na dionice od dividende ćete platiti porez (20%) +12 % i prirez 18 % Zgb.
Ili kupite nekretninu ?
Opet ćete morati platiti porez kod kupnje i svake godine ćete plaćati porez na imovinu i nekretnine .
U Hrvatskoj se najviše isplati ne raditi .
A ako imate kaku lovu odmah ju potrošite na hranu i piće , sve pojedite , popijte i poserite pa vam nemogu ništa uzeti !
I to nije kraj deranju kože porezima od ovih Gulikoža :
Kad jednog dana otegnete papke ,
vaši će dragi nasljednici morati platiti porez na ostavljenu im imovinu ,
na vaš dom ,
na vašu vikendicu ,
na vaš auto ,
na vašu tvrtku ,
na vaš obrt ,
na vašu grobnicu…..
Ni to neće biti kraj oporezovanju !
Vaši će nasljednici opet morati plaćati porez na nasljeđenu imovinu !
ISPRAVAK , NIJE 300 RAZNIH POREZA I NAMETA VEĆ 572 !
http://www.jutarnji.hr/tvrtke-moraju-placati-cak-572-nameta-drzavi—a-ne-245–kako-su-svi-ministri-dosad-mislili/1100049/ [jutarnji.hr]
Svim pravim investitorima se odmah pali alarm čim ih kojekakvi ministri moraju uvjeravati da su dobrodošli. Svatko pametan zna što to znači – nepostojanje privatnog poduzetništva i funkcioniranje biznisa isključivo po lokalnim političkim linijama, a to onda opet znači korupciju, nepotizam i stotine birokratskih zapreka. Da ne govorimo o latentnoj opasnosti da vaš politički mecena jednog dana zaglavi u zatvoru i povuče vašu investiciju skupa sa sobom u provaliju. 99% investitora opravdano ne želi poslovati u takvom okruženju i ovakva priopćenja im samo potvrđuju da u Hrvatskoj NE vlada ni poduzetnička, ni investicijska klima.
Lazete svi odreda. Ako su uvazeni ministri Grcic,Bauk i Vrdoljak rekli da su porezi nizi od europskih da radnici nisu skupi i svi govore Oxfordski engleski onda je to tako i tocka.
Eeeeeeeee
http://www.jutarnji.hr/tvrtke-moraju-placati-cak-572-nameta-drzavi—a-ne-245–kako-su-svi-ministri-dosad-mislili/1100049/
U Hrvatskoj i nema investicija zato što je Kukuriku vlada digla poreze i uvela nove poreze .
Evo to je prava istina sažeta u jednoj rečenici. U doba interneta gotovo je nemoguće lažnim priopćenjima prevariti potencijalne investitore.
Uključite se u raspravu