Hrvatska i Mađarska se moraju bolje povezati, kako prometno tako i energetski, no ništa manje nije važna ni povezanost među ljudima obiju država, složili su se u četvrtak u Zagrebu ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić i mađarski šef diplomacije Janos Martonyi.
"Imamo zajednički interes za koridore Vb i Vc, prema Rijeci i luci u Pločama", kazala je Pusić, dodavši da je s mađarskim ministrom razgovarala i o transeuropskoj prometnoj i energetskoj mreži te nužnosti povezivanja Baltika s Jadranom.
Prema Martonyijevim riječima, uz prometnu i energetsku povezanost, jednako je važna i povezanost među ljudima. "Moramo se bolje prometno i energetski povezati, ali važna je i povezanost među ljudima", istaknuo je Martony i najavio otvaranje mađarskoga generalnog konzulata u Osijeku i instituciju za mađarsku kulturu u Zagrebu.
O kupnji novih udjela MOL-a u INA-i, rekao je, nije u Zagrebu razgovarao ni s jednim svojim sugovornikom. "O tome nije bilo riječi", kazao je Martonyi i poručio da je "interes obiju strana da INA bude jedna uspješna, regionalna, profitabilna kompanija".
Najavljujući ulazak Hrvatske u EU, Martonyi je ocijenio da je to dobro za Hrvatsku, ali isto tako za EU, Mađarsku i cijelu srednju Europu.
"Jačat će ona srednjoeuropska dimenzija u Uniji", kazao je mađarski ministar. To što ćemo sada biti zajedno u EU, dodao je, "pridonijet će našoj suradnji, završavanju projekata koji su u tijeku i onih koje ćemo započeti u bliskoj budućnosti".
Pusić je kazala da, geoplitički i sigurnosno gledajući, Hrvatska i Mađarska imaju zajedničke ciljeve i izazove.
"Bez obzira na našu blisku suradnju, ona će se dodatno ojačati u EU-u. Unutar europskih institucija bit će cijeli niz područja na kojima ćemo se morati koordinirati", rekla je ministrica.
Prema njezinim riječima, obje zemlje "podržavaju put susjednih zemalja kroz reforme prema punopravnom članstvu u EU" i pozdravljaju uspješan dogovor Srbije i Kosova te davanje datuma za početak pristupnih pregovora sa Srbijom u lipnju i početak pregovora s Kosovom o Sporazumu o stablizaciji i pridruživanju (SSP).
Dužnosnici dviju zemalja opetovano ističu da dvije zemlje imaju odličnu, stoljetnu suradnju. Mađarska je bila prva zemlja koja je ratificirala protokol o proširenju NATO-a na Hrvatsku i među prvim zemljama koja je ratificirala ugovor o pristupanju Hrvatske EU-u.
Martonyi je tijekom današnjeg posjeta izrazio želju za daljnjim jačanjem gospodarske suradnje. Mađarska je četvrti ulagač u Hrvatsku, a prošlogodišnja robna razmjena u prvih devet mjeseci iznosila je 517,85 milijuna eura, što je porast od 1,7 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu