Vlada se sprema ograničiti pravo na štrajk?

Autor: Poslovni.hr , 25. travanj 2013. u 15:10
Guliver/Thinkstock (Ilustracija)

Iz Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske stiglo je priopćenje u kojem se postavlja pitanje sprema li se Vlada ograničiti pravo na štrajk?

Iz Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske stiglo je priopćenje u kojem se postavlja pitanje sprema li se Vlada ograničiti pravo na štrajk? Priopćenje koje potpisuje glavni tajnik Sindikata Siniša Kuhar prenosimo u cijelosti.

"U MUP-u je ovih dana počelo potpisivanje „evidencijskih kartona obveznika radne obveze", iz čega se može zaključiti da će Vlada legitimno pravo na štrajk pokušati ograničiti nelegalnim sredstvima.

Naime, radna se obveza, sukladno Zakonu o obrani, uvodi u tijela državne vlasti i državne uprave te pravne osobe u ratnom stanju i stanju neposredne ugroženosti, a Vlada može donijeti odluku o uvođenju radne obveze samo u djelatnostima koje su posebno važne za provedbu obrambenih priprema Republike Hrvatske i to tek nakon što je proglašeno stanje neposredne ugroženosti.

Budući da se od policijskih službenika potpisivanje „evidencijskog kartona obveznika radne obveze" traži u situaciji u kojoj su sindikati javnih i državnih službi najavili prosvjede i štrajkove u javnom sektoru, Sindikat ovu „akciju" MUP-a doživljava kao nezakoniti pritisak na policijske službenike.

Ratno stanje i stanje neposredne ugroženosti nisu na vidiku, ali je ovakvim postupcima ugroženo demokratsko i Ustavom zajamčeno pravo na štrajk.

Zakon o policiji pravo na štrajk ograničava u slučaju ratnog stanja ili neposredne ugroženosti neovisnosti i jedinstvenosti države, oružane pobune, ustanka i drugih oblika nasilnog ugrožavanja ustavnog poretka Republike Hrvatske ili temeljnih sloboda i prava čovjeka i građana, proglašene elementarne nepogode ili izravne opasnosti od njezina nastanka na području dviju ili više županija ili na cijelom području Republike Hrvatske i drugih nepogoda i nesreća koje ometaju normalno odvijanje života i ugrožavaju sigurnost ljudi i imovine, ali istovremeno ne govori o mogućnosti uvođenja radne obveze.

Iz toga proizlazi da, ako izuzmemo ratno stanje ili neposrednu ugroženost neovisnosti i jedinstvenosti države, u MUP-u predstojeće sindikalne aktivnosti svrstavaju u kategoriju oružane pobune, ustanka i drugih oblika nasilnog ugrožavanja ustavnog poretka ili pak kategoriju elementarne nepogode, po uzoru na aktualnog premijera koji je europarlamentarku Ružu Tomašić svrstao u kategoriju elementarne nepogode.

Sindikat će o ovim aktivnostima obavijestiti i Predsjednika Republike koji bi, kao vrhovni zapovjednik Oružanih snaga RH, trebao znati da u jednom državnom ministarstvu sumnjaju u mogućnost ugrožavanja ustavnopravnog poretka.

Jedino se postavlja pitanje tko ga više ugrožava, sindikati najavom prosvjeda i štrajka ili država suspendiranjem prava na zakonom dopuštena sredstva sindikalne borbe?!

 

Komentirajte prvi

New Report

Close