Za neosigurano vozilo kazna se diže sa 20 na 50 tisuća kuna

Autor: Božica Babić , 25. travanj 2013. u 19:45
30 dana osiguravatelji imaju rok da daju fer odštetni zahtjev

Moći će se ugovoriti i on-line osiguranje kod osiguravatelja koji su registrirani u nekoj od zemalja Unije, a pokrivaju rizike unutar Hrvatske.

Tko nije pripravan izdvojiti 1597 kuna što je danas prosječna cijena police obveznog autoosiguranja uskoro će, uhvati li ga policija da se vozi po (auto)cestama, biti suočen s kaznom do čak 50 tisuća kuna, neovisno je li vlasnik vozila fizička ili pravna osoba.

Predložena visoka kazna tek je jedna od novosti koje donosi budući Zakon o obveznim osiguranjima u prometu (ZOOP) za koji je Ministarstvo financija 20. ožujka zaključilo javnu raspravu i šalje ga na usvajanje u Sabor po hitnoj proceduri.Prema podacima Hrvatskog ureda za osiguranje na hrvatskim (auto)cestama svakodnevno u prometu sudjeluje više od 100 tisuća neosiguranih vozila. Koordiniranom akcijom s Ministarstvom unutarnjih poslova tijekom prošle godine odjavljeno je oko 55.000 vozila. Od tog broja, samo na području Zagreba vlasnici čak oko 16.000 automobila nisu obnovili policu autoodgovornosti od siječnja 2005. Prema još aktualnom zakonu najveća kazna za neregistrirana vozila je 20 tisuća kuna pa ovakvim drastičnim poskupljenjem zakonodavac želi potaknuti vlasnike vozila na veću disciplinu u provedbi obveza. 

Sankcije i za avione
Zakon prvi puta uvodi i sankciju, a maksimalna kazna iznosi 200 tisuća kuna za zračne prijevoznike, odnosno operatore zrakoplova koji također nemaju ugovorenu valjanu policu osiguranja od odgovornosti za štetu putnicima te ako ne osigura svaki pojedini let. Rok za rješavanje odštetnih zahtjeva novim zakonom izjednačen je za imovinsku i neimovinske štete, odgovorni osiguratelj dužan je u roku 30 dana od zaprimanja odštetnog zahtjeva utvrditi njegovu osnovanost i osiguraniku dostaviti obrazloženu ponudu za naknadu štete, ako su odgovornost za naknadu štete i visina štete nesporni, odnosno utemeljen odgovor na sve točke iz odštetnog zahtjeva u slučaju da ne prihvaća odgovornost za naknadu štete ili osporava iznos odštete.Paralelno sa ZOOP-om iz Linićeva kabineta u hitnu proceduru poslat će i Zakon o osiguranju. Naime, oba zakona u Saboru moraju biti usvojena prije prvog srpnja s obzirom da industriji osiguranja donose obveze koje uvjetuje pristupanje u članstvo EU.  Osigurateljima ovaj zakon uvodi obvezu povećanja temeljnog kapitala, koji je do sada ovisno o djelokrugu rada bio u rasponu od 15 do 22,5 milijuna kuna, a po novim kriterijima iznosit će od 18,75 do 27,75 milijuna. 

Dolasci i odlasci
Otvara mogućnost i nesmetanog dolaska i rada kroz podružnice svim društvima iz članica EU kao i on-line ugovaranje osiguranja koja pokrivaju rizike unutar Hrvatske, a osiguratelji su registrirani u nekoj od zemalja Unije. Kod neživotnih osiguranja ove ugovore moguće je zaključiti za rizike koji se odnose na zemljišta i zgrade te pokretnine u zgradama. Kod ostalih neživotnih osiguranja, primjerice putnih, uvjet je da fizičke osobe imaju prebivalište u Hrvatskoj te da ugovor o osiguranju traje najviše četiri mjeseca, a kod pravnih osoba ugovor pokriva samo imovinu koja se nalazi na području Hrvastke. Naravno, i svi izvorno hrvatski osiguratelji nakon srpnja mogu krenuti u osvajanje klijenata na bilo kojem od 27 tržišta članica EU dok se nova društva mogu osnivati kao europsko društvo za osiguranje. 

Veće odštete

Za smrt ili invalidnost do 5,6 milijuna eura

Velika novost je i obveza društava za osiguranje da povećaju minimalne svote osiguranja za posljedice smrti i invalidnosti koje su danas u rasponu od 3,5 do 8 milijuna kuna na 5,6 milijuna eura te za oštećene stvari sa 1,5-4 milijuna kuna na 1,12 milijuna eura i to već s danom ulaska Hrvatske u članstvo EU. Pregovarački je tim, navodno, zaboravio za industriju osiguranja izboriti prijelazno razdoblje. Ukoliko u prometnoj nezgodi ima više nastradalih njihova prava razmjerno se smanjuju, a prednost u redoslijedu namirenja imaju fizičke osobe.

Nema više diskriminacije

Od 1.srpnja isto za žene i muškarce

Kod životnih, zdravstvenih i osiguranja od nezgode od prvog srpnja u obračun premije više nema uključivanja kriterija spola što je do sada ženama zbog duljeg životnog vijeka davalo nižu cijenu police već svi novi ugovori ulaze u kategoriju tzv. unisex police, ugovori zaključeni do spomenutog roka ostaju važeći. Za razliku od novog ZOOP-a koji donosi veće kazne u Zakonu o osiguranju kazne pojeftinjuju. Tako je do sada osiguratelj koji bi u stanicama za tehnički pregled sklopio ugovor protivan zakonu mogao biti kažnjen iznosom od 750.000 do 1,5 milijuna kuna, a po novom prijedlogu ta kazna ima raspon od pola milijuna do milijun kuna.             

Komentari (2)
Pogledajte sve

“….uhvati li ga policija da se vozi po (auto)cestama, biti suočen s kaznom do čak 50 tisuća kuna, neovisno je li vlasnik vozila fizička ili pravna osoba.”

Znat će se tko je gospodin .

Uopće osiguravatelji nemaju prste u ovome…

New Report

Close