Strani ulagači: Zbog EU raste interes, iskoristite to!

Autor: Petra Bulić/VLM , 22. travanj 2013. u 18:15
Andrea Doko Jelušić, Zrinka Božić, Roman Rauch, Igor Bošković, Gordana Fuštar, Tana Maroević i Vesna Krmpotić - Baljak savjetuju hitne reforme/PIX

Međunarodne komore savjetuju kako hitno poboljšati investicijsku klimu.

Zbog pristupanja Europskoj uniji Hrvatska može očekivati pojačan interes ulagača, no da bi što bolje iskoristila to razdoblje, potrebno je hitno poboljšati investicijsku klimu, poručili su u petak predstavnici sedam međunarodnih gospodarskih komora (SAD, Njemačka, nordijske zemlje, Velika Britanija, Kanada, Italija i Austrija).

Stoga predlažu pet mjera koje nisu sveobuhvatne, ali su ostvarive i u kratkom roku mogu donijeti rezultat, objasnila je Andrea Doko Jelušić iz Američke gospodarske komore. Zrinka Božić iz Njemačko-hrvatske komore najavila je da će se predstavnici komora – koje predstavljaju 500 tvrtki i polovicu svih dosadašnjih stranih ulaganja u Hrvatskoj – opet sastati potkraj godine kako bi analizirali postignuti napredak. 

Izdavanje dozvola

1. Rokove skratiti i malim ulagačima

Iako se osjeti napredak, potrebno je dodatno skratiti rokove izdavanja dozvola kako bi se smanjila neizvjesnost ulagačima. Pomoć kakvu imaju veliki ulagači moraju dobiti i oni koju ulažu manje od 20 milijuna eura (iznos koji je uvjet za "strateško" ulaganje) jer mali i srednji poduzetnici često ne mogu uložiti toliki iznos, a upravo taj segment stvara velik dio novih radnih mjesta i pokreće rast.

Bolja regulativa

2. Posebno državno tijelo za prigovore

Radi unapređenja regulative komore predlažu uvođenje jednog tijela državne uprave koje bi rješavalo konkretne prigovore ulagača. Dobro je što je (ponovno) osnovana Agencija za investicije i konkurentnost te što je Vlada osnovala radne skupine za gospodarstvo. No, važno je osigurati okruženje u kojem standardna procedura ulaganja neće zahtijevati intervencije posebnih tijela.

Previše troškova

3. Manje parafiskalnih nameta

Valja nastaviti smanjivanje ili ukidanje parafiskalnih nameta i drugih skrivenih administrativnih troškova. Iako su parafiskalni nameti već smanjivani, i dalje postoji 240 različitih nameta, koji svojom nepreglednošću i visinom opterećuju poslovanje poduzetnika povećavajući neizvjesnost, poručili su u petak predstavnici komora.

Javna nabava

4. Anonimne on-line aukcije

Uspostava anonimnih nadmetanja putem interneta umjesto javnih natječaja omogućila bi smanjenje percepcije korupcije – i troškova – u odnosu na javne natječaje. Takav model ne bi bio nikakva novost, već se primjenjuje u Velikoj Britaniji i Austriji, i još oko 40 drugih zemalja u cijelome svijetu, a znatno bi povećao transparentnost.

Definiranje poreza

5. Uvedite obvezujuća mišljenja

Radi smanjivanja nepredvidivosti poreznih obveza komore predlažu da ishođena mišljenja postaju obvezujuća na svim razinama Porezne uprave. Posrijedi je također model koji se primjenjuje u nizu zemalja, a omogućio bi planiranje poreznih obveza. Komore stoga pozdravljaju novi Zakon o Poreznoj upravi, kojim su mišljenja postala obvezujuća.

Komentirajte prvi

New Report

Close