Kostruktorovo ročište u predstečajnom postupku u srijedu nije donijelo konačno rješenje, ali je dalo prilično jasne naznake da bi splitski građevinar mogao izbjeći stečaj zahvaljujući spremnosti banaka, koje su njegovi najveći vjerovnici, da pomognu. Izmijenjeni plan financijskog restrukturitranja, koji je u prvoj polovici travnja predložio sam dužnik, odnosno Konstruktorov direktor Željko Žderić, vjerovnici su odbili. Konkretno, dobio je podršku 23 posto vjerovnika, što po nekima nije vijest s obzirom na to da banke nisu glasovale, a na njih se odnosi najveći iznos tražbina.
Osporeno 420 milijuna kuna
Iako o Žderićevu planu nisu glasovali najveći vjerovnici, oni nisu nezainteresirani. Štoviše, predložili su da ga sami korigiraju, što je receptura već viđena u slučaju Dalekovoda, gdje su banke morale intervenirati u plan, koji je na kraju i izglasan. Isti prijedlog banaka za Konstruktor u srijedu je prihvaćen, dok se interes koji su pokazali za izradu plana, s obzirom na to da su posrijedi najveći kreditori Konstruktora, tumači kao pozitivan znak. Hoće li u finišu on dovesti do nagodbe, doznat će se ubrzo. Naime, za razliku od slučaja Dalekovoda, gdje su banke imale na raspolaganju oko tri tjedna da izrade svoj plan, tj. da se dogovore o tome koliko će tražbina otpisati te riješiti kroz mezzanine financiranje i senior dug, u Konstruktorovu slučaju banke imaju znatno kraći rok. Navodno je riječ o osam dana. Kako je sad ključ opstanka te tvrtke u rukama onih koji odlučuju, to znači da će presudnu ulogu u raspletu odigrati četiri banke: Zagrebačka, Splitska, Hypo i Hrvatska poštanska banka. U pitanju su njihove velike tražbine, samo Zaba od Konstruktora potražuje oko 800 milijuna kuna. Inače, na ročištu je utvrđen konačni iznos tražbina, pa će Finino nagodbeno vijeće o tome izvijestiti u sklopu svojega rješenja, kao i zapisnika s ročišta.
No, prema našim informacijama, Konstruktor ima dvije milijarde i dva milijuna kuna obveza, a nakon izvršenog prijeboja u iznosu od 20,94 milijuna, za glasovanje ostaje iznos od 1,98 milijardi kuna. Osporeno je, tvrde naši izvori, oko 19 posto tražbina, odnosno nešto više od 420 milijuna kuna. Osobito je zanimljivo, budući da je Konstruktor splitska tvrtka, da je najveći iznos osporenih tražbina zabilježen upravo u slučaju Grada Splita. Konkretno, Splitu je osporen iznos od 354 milijuna kuna, koliko je tamošnja vlast prijavila po osnovi izmakle dobiti koju bi taj Grad imao za sva komunalna plaćanja, od komunalnog doprinosa nadalje, od neizgrađenih poslovnih objekata u sklopu projekta Spaladium arene. Taj je slučaj zanimljiv i zbog toga jer Split tu tražbinu nije prijavio i u predstečajnom postupku Dalekovoda, iako su Dalekovod i Konstruktor bili u istom odnosu u projektu splitske arene.
Poučak Dalekovod
"Činjenica je da Grad Split nije prijavio istu tražbinu Dalekovodu, a priča se da je zakasnio. Kako su se sjetili tek kad je rok prošao, sad su o tome pomno vodili računa, pa su sav iznos prijavili Konstruktoru. Ako su u tom projektu obje tvrtke solidarni dužnici, trebali su to prijaviti i jednoj i drugoj tvrki", kaže naš sugovornik. Navodi kako nije riječ o lošoj namjeri protiv Konstruktora, iako je taj iznos osporene tražbine, s obzirom na visinu, opasno povećao rizik da Konstruktor dostigne 25 posto osporenih tražbina, što bi automatski značilo stečaj. "Da je Konstruktor važna tvrtka Splitu, Grad je potvrdio i glasovanjem za njegov plan", kaže naš izvor, dodajući da je Splitu priznato 116 milijuna kuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu