Hrvatska industrija u veljači ove godine bilježi rast prometa na mjesečnoj razini za 7,2 posto, dok je na godišnjoj razini zabilježen pad prometa industrije za 5 posto, pokazuju prvi podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Po kalendarski prilagođenim podacima DZS-a, u veljači ove u odnosu na isti mjesec prošle godine ukupni promet industrije pao je za 5 posto i tako je smanjenje ukupne prodaje industrije na godišnjoj razini nastavljeno četvrti mjesec za redom, iako po nešto nižoj stopi nego prethodna dva mjeseca.
Naime, u studenom prošle godine godišnja stopa pada (kalendarski prilagođena) iznosila je 4,2 posto, u prosincu je pad iznosio 17,1 posto, a u siječnju ove godine 14,3 posto.
Statistika za prva dva mjeseca ove godine pokazuje da je ukupna prodaja industrije pala za 9,5 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
Po podacima DZS-a, na pad prometa industrije u veljači ove godine u odnosu na veljaču lani najviše je utjecao pad prodaje na domaćem tržištu, koji je iznosio 11,9 posto, dok je na stranim tržištima promet pao za 5,9 posto.
Prema glavnim industrijskim grupacijama, najveći pad ukupne prodaje u drugom mjesecu ove u odnosu na isti lanjski mjesec bilježe kapitalni proizvodi, i to za 38,2 posto, dok je prodaja netrajnih proizvoda za široku potrošnju istodobno smanjena za 7,7 posto.
Porast prodaje na godišnjoj se razini u veljači bilježi kod trajnih proizvoda za široku potrošnju za 38,2 posto, energije za 19,4 posto te intermedijarnih proizvoda, za 1,4 posto.
Desezonirani podaci DZS-a na mjesečnoj razini, za veljaču u odnosu na siječanj, pokazuju da je promet porastao 7,2 posto, a pritom je na domaćem tržištu zabilježen pad prometa od 2 posto, dok je prodaja na stranom tržištu porasla za 18,4 posto.
Prema glavnim industrijskim grupacijama, u veljači je u odnosu na siječanj ukupna prodaja energije porasla 61,7 posto, a intermedijarnih proizvoda za 2,6 posto.
Istovremeno je prodaja kapitalih proizvoda smanjena za 3,9 posto, netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 1,8 posto, a trajnih proizvoda za široku potrošnju za najmanjih 0,9 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu