Višegodišnja sprega vladajućih struktura i poslovnih ljudi iz koje je nastao „tajkunski stalež“ je definitivno prekinuta, jer od kada je srpska vlada dobila nalog iz Bruxellesa da preispita dvojbene privatizacije u kojima su sudjelovali najveći domaći biznismeni, stvoreno je međusobno nepovjerenje.
Tajkuni koji su godinama financirali političke stranke, pa čak i imali presudnu ulogu i stvaranju vladajućih koalicija, sada ne skrivaju strah od mogućnosti da se nađu na popisu osoba koje kriminalistička policija ispituje za malverzacije u privatizaciji društvene i državne imovine. Strah je postao opravdan od kada je najveći srpski tajkun Miroslav Mišković, vlasnik kompanije „Delta“ uhićen i već četiri mjeseca se nalazi u zatvoru. Njegov „sparing partner“ Milan Beko, koji je godinama bio glavni začin u svakoj atraktivnijoj privatizaciji, ne odbacuje mogućnost da se nađe u sličnoj situaciji uz tvrdnje kako je sve radio u skladu sa zakonom, iako je Savjet za borbu protiv korupcije podnio više kaznenih prijava protiv njega u vezi privatizacije Luke Beograd, novinske kuće Novosti, C marketa i drugih dvojbenih privatizacija.
Sprega političara i tajkuna godinama je skrivana kao zmija noge, ali u posljednje vrijeme sve je više biznismena koji izjavljuju kako im više ne pada na pamet financirati političke stranke, jer je to, prema riječima Milana Beka, koji priznaje da je to činio, najgora moguća investicija. Pored njega isto poručuju Miodrag Kostić, kralj šećera, Zoran Drakulić – svojedobni kralj bakra, koji su odavno prestali darovati političare i njihove stranke. Ta veza prekinuta je onoga trenutka kada su tajkuni nakon stjecanja ekonomske moći kanili neposredno ući u politiku. Tako je Bogoljub Karić, nakon što se kandidirao za predsjednika države, brzo pao u nemilost političara i sada se nalazi u progonstvu s prijetećom crvenom potjernicom i optužbom da je državu oštetio za više od 60 milijuna eura.
Prvi političar koji je priznao da je njegova stranka (srpska radikalna stranka) dobila financijsku pomoć od Miroslava Miškovića bio je sadašnji predsjednik države Tomislav Nikolić.
Istraživanje Transparentnosti Srbija (TS) od prije gotovo deset godina pokazalo je kako su najveće stranke dobivale i najveću financijsku potporu, jer su tajkuni procijenili kako od njih mogu očekivati da im one uzvrate adekvatan poklon. Vladimir Goati, predsjednik TS smatra kako je riječ o ugovornim odnosima političara i tajkuna nastalima na krilatici „mi vama novce, a vi nama povoljne zakone“. Sprega je omogućila veliko jačanje krupnog kapitala tako da se jedno vrijeme nije znalo što je starije – „politička koka“ ili „tajkunska jaja“.
Kako sada stvari stoje politička vlast se pokazala jačom, pa su se tajkuni zavukli u „mišju rupu“ u nadi da će ih val borbe protiv korupcije mimoići. Novce su sklonili na egzotične otoke, a u zemlji nemaju s čime nastaviti biznis tako da su mnogi, poput Zorana Drakulića, Đorđija Nicovića i drugih zapali u financijske teškoće, što ih je primoralo da počnu prodaju stečene imovine.
Zakoni po volji tajkuna
Na meti antikorupcijskih istraga naći će se predmeti koji se odnose na pojedine zakone donijete u interesu tajkuna. Riječ je, u prvom redu o Zakonu o privatizaciji, Zakon o planiranju i izgradnji, zatim propisi o državnoj revizorskoj instituciji, konverziji zemljišta , o zaštiti konkurencije, pranju novca, te koruptivni zakon o javnim nabavkama, kojim je država godišnje gubila gotovo milijardu eura.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu