Država će građevinarima pomoći da prodaju, a građanima da kupe 20-ak tisuća stanova

Autor: Poslovni.hr/Hina , 09. travanj 2013. u 11:39
Photo: Davor Puklavec/PIXSELL

Prigovor investitora o nesigurnosti investicija u RH djelomično je opravdan.

Prigovor investitora o nesigurnosti investicija u Hrvatsku djelomično je opravdan, a Vlada ga želi riješiti stvaranjem stabilnog sustava koji će jamčiti primjerenu administrativnu brzinu i sigurnost investicije od zamisli do ostvarenja, rekla je danas ministrica graditeljstva i prostornog uređenja Anka Mrak Taritaš na 9. međunarodnoj konferenciji o hrvatskom tržištu nekretnina.

"Za investitore moramo stvoriti jasna pravila koja se ne smiju mijenjati tijekom realizacije investicije", rekla je ministrica.

Najavila je da Ministarstvo idući tjedan u probni rad pušta portale "e-planovi" i "e-dozvole". Na prvom će zainteresirani moći dobiti informaciju o tome koji je prostorni plan na snazi za česticu koja ih zanima i što se na njoj može graditi, a na drugom će tražitelji dozvola za građenje moći pratiti put svoga zahtjeva kroz administraciju.

Ministrica je naglasila važnost prostornog planiranja i poštivanja onoga što je u tim planovima zapisano. Kaže da to nije uvijek tako, a za primjer uzima golf na Srđu koji je, kaže, planiran u prostornim planovima koji su prošli javnu raspravu, ali se unatoč tome stvar vraća na početak što nije dobro.

Na novinarsko pitanje, prilikom odlaska s konferencije, što se može očekivati na tržištu stanova ulaskom Hrvatske u Europsku uniju, kazala je da je prema podacima Ministarstva u Hrvatskoj trenutno oko 20 tisuća neprodanih stanova te da će država putem programa POS plus, koji bi trebao startati krajem travnja, pomoći građevinarima da ih prodaju, a građanima kupnju po povoljnim uvjetima.

Europska unija po njezinim riječima donosi nešto liberalnije uvjete za projektante i inženjere nego što su sada u Hrvatskoj pa će ministarstvo 'olabaviti' sadašnji sustav licenciranja i bodovanja inženjera koji EU ne poznaje, kako bi mogli konkurirati kolegama iz drugih zemalja.

Zemlja partner ovogodišnjeg izdanja konferencije o nekretninama je Velika Britanija, a njezin veleposlanik u Hrvatskoj David Slinn rekao je kako Hrvatska, kao i Britanija i London lani, kad su organizirali Olimpijske igre, ulaskom u Europsku uniju ima jedinstvenu i neponovljivu priliku skrenuti međunarodnu pozornost na sebe.

Olimpijada je pomogla imidžu Velike Britanije predstavivši je kao dinamično i kreativno društvo, a slično tome ulazak u EU za Hrvatsku je golema prilika i izazov, kaže Slinn podcrtavajući da će prvi put u eri proširenja, u EU ući samo jedna zemlja u koju će početkom srpnja biti uprte oči međunarodne javnosti.

Na dvodnevnoj 9. međunarodnoj konferenciji o hrvatskom tržištu nekretnina više od stotinu sudionika raspravlja o načinima kako pokrenuti investicije, zelenoj gradnji, ulozi fondova EU-a, turizmu i marinama, razvoju golf projekata itd.

Organizator konferencije je tvrtka Filipović poslovno savjetovanje, a tijekom dva dana održat će se više od 20 panela, na kojima će predavati 115 predavača.

Komentari (5)
Pogledajte sve


ako recimo na "tvrdom" tržištu jedan dokazano dobar izvođač može napraviti kvadrat stana za minimalno 700 EUR, kako onda no-name izvođač bez ikakvih referenci i imena može isto ponuditi za 500 EUR? u čemu je kunst? ako se to doista može napraviti za 500 EUR, kako to da takav jeftiniji izvođač ne može dobiti posao na otvorenom tržištu, kod privatnih investitora i bez subvencija?

To ti je vrlo jednostavno objasniti. No-name ima svog covjeka u drzavnom tijelu. Nakon sto no-name pobjedi na natjecaju sa cijenom od 500 eura, njegov covjek ce mu odobriti dodane traskove od barem jos 500 eura po kvadratu. Na kraju price ce cijena biti iznad 1000 eura po kvadratu.

U proslom desetljecu su mnoge hrvatske tvrtke tako dobivale poslove. Imale su najnizu ponudu koja je sluzila samo za natjecaj, a onda bi putem raznih aneksa ugovora naknadno napumpale tu cijenu 2 ili 3 puta.

Kada je drzavi nestalo para i kada je nestalo drzavne potrosnje ostali su na trzistu. I naravno, vecina je propala jer im se sva konkurentnost bazirala na politickom vezama.

ova ministrica je rekla i po koju pametnu, što je čini nesukladnom s ostatkom vlade.

taj nesretni pos je “genijalni” izum još iz čačićevih ranih dana, a svodi se, i uvijek se svodio na nasilno državno upletanje u tržišne odnose.

umjesto da se bavi neutralnim nadzorom fair tržišnih odnosa, država s pos-om nastupa kao još jedan nelojalni igrač koji igra na silu, kao i svi ostali sudionici hrvatskih anti-tržišnih odnosa.

u pos-u je trulo sve – od protuzakonitog obaranja kvalitete još u fazi projektiranja, do namjerno formalnog odabira izvođača i daljnjeg svjesnog muljanja u nadzori kvalitete izvedbe kako bi se pod svaku cijenu održao budžet, pa sve do nezakonite podjele pos-ovih povlastica, u svakom segmentu se igra mimo zakona, pravila i tržišnih odnosa.

ako recimo na “tvrdom” tržištu jedan dokazano dobar izvođač može napraviti kvadrat stana za minimalno 700 EUR, kako onda no-name izvođač bez ikakvih referenci i imena može isto ponuditi za 500 EUR? u čemu je kunst? ako se to doista može napraviti za 500 EUR, kako to da takav jeftiniji izvođač ne može dobiti posao na otvorenom tržištu, kod privatnih investitora i bez subvencija?

sva mudrost tu leži u prikrivenom nezakonitom pogodovanju i subvencioniranju mimo tržišnih odnosa, te u namjernom neradu pravosuđa. ako tijela lokalne zajednice “iziđu u susret” pos-u tako da službe brzo izdaju dozvole i odobrenja koje se inače čekaju godinama, ne postavljaju megalomanske zahtjeve koje postavljaju prema privatnim investitorima, “oslobađaju” od masnih komunalnih i mnogih drugih naknada, onda bi takvu lokalnu zajednicu svaki privatni investitor mogao i trebao tužiti. ali to se ne događa, jer de facto nemamo pravosuđa, “kadija te tuži-kadija ti sudi” tjera privatnike da nađu svoje mutne računice ili da odustanu.

i kupci tržišnih stanova po tržišnim cijenama po istoj osnovi mogu tužiti državu, i nadam se da će uskoro to početi raditi, u eu će hrvatska država morati postati neutralan sudac na tržišnoj utakmici, a ne sudac koji potajno dodaje lopte navali protežiranog tima.

samo nam nemojte ‘pomagat’

nema drzava sta pomagati privatnim firmama,jer novac nije drzavni nego od poreznih obveznika,drzava treba pomagati svim sektorima isto il uopce ne pomagati,kakve ja koristim imam sto ce drzava pomoci gradevini,ja se bavim trgovinom zasto da ja placam pdv ,da ga drzava daje gubitnicima ,necu.

New Report

Close