Austrijska ministrica financija Maria Fekter kazala je da će 'kao lavica' braniti načelo bankovne tajne, najavljujući veto na sve poteze koji bi tu tradiciju doveli u pitanje.
Austrija se snažno opire automatskoj razmjeni informacija o vlasnicima depozita s partnerima u Europskoj uniji koji žele ukinuti bankovnu tajnu i time stati na kraj prekograničnoj poreznoj evaziji.
Beč oporezuje dohodak od kamata na licu mjesta i šalje potvrdu o tome u matičnu zemlju vlasnika računa, ne otkrivajući imena. Tvrde da je taj sustav učinkovitiji od razmjene osobnih podataka s vladama drugih zemalja.
U međuvremenu ga je u pitanje dovela sanacija ciparskog bankovnog sustava. Grčka dužnička kriza je gurnula ciparske banke u propast a njihov je kolaps ujedno razotkrio rizike kojem se izlažu države ako dopuste da off-shore bankarstvo postane glavni posao nacionalnih zajmodavaca.
Automatskoj razmjeni podataka s drugim zemljama u Europskoj uniji donedavno se protivio i Luksemburg, da bi njegov ministar financija Luc Frieden u jednom nedjeljnom intervjuu ipak signalizirao spremnost na ublažavanje bankovnih propisa i na tješnju suradnju s poreznim vlastima drugih zemalja.
Njegova austrijska kolegica zauzela je daleko tvrđi stav u razgovoru za austrijski list Oesterreich u izdanju od ponedjeljka.
"Ja sam lovac na utajivače poreza, ali sam isto tako zaštitnica poštenih štediša. Nije opravdano otvoriti javnosti sve štedne račune onih koji nisu učinili ništa krivo. Zato se poput lavice borim za bankovnu tajnu", kazala je.
Vjeruje da će Austrija zadržati svoju bankovnu tajnu još dugo vrijeme, dodajući da kao ministrica neće dopustiti ništa što bi je moglo ugroziti.
Najrazvijenije zemlje, među kojima je i Austrija, već međusobno razmjenjuju određene informacije o poreznim obveznicima i vlasnicima računa temeljem odgovarajućih zahtjeva. No, budući da to zahtijeva da nadležna tijela sumnjaju u nezakonite postupke, razmjena je tek u ograničenoj mjeri omogućila otkrivanje nezakonitosti.
Automatska razmjena informacija omogućava poreznim vlastima da lakše uoče poreznu evaziju ili nezakonite novčane tijekove.
Europska komisija iskazala je zadovoljstvo spremnošću Luksemburga da automatski razmjenjuje informacije o bankovnim računima, upozorivši istodobno Austriju da će se naći u neodrživoj poziciji ne bude li slijedila isti primjer.
"Izražavam veliko zadovoljstvo zbog nove otvorenosti koju je Luksemburg pokazao spram automatske razmjene informacija, iako je to već trebao davno učiniti", kazao je Algirdas Šemeta, europski povjerenik za poreznu politiku.
"U fokusu je sada Austrija. Nastavi li se opirati neizbježnom napretku prema većoj transparentnosti, naći će se u izoliranoj i prilično neodrživoj poziciji", upozorio je nadalje u izjavi za Reuters.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Neznam za Luxemburg. Ali postoji jedna druga zemlja u kojoj se depoziti uopce ne oporezuju. Pa je za pretpostaviti da i u toj zemlji ima dosta stranaca koji drze depozite. Pogotovo sto su kamate na depozite vrlo atraktivne.
Znači uskoro možemo očekivati egzodus kapitala i iz Luxemburga? Pogotovo stoga što je njihova financijska industrija 21,5 x gdp!
Uključite se u raspravu