Polovicom ožujka službeno je potvrđeno da je francuski mljekarski div Lactalis preko Dukata preuzeo 50,28 posto Ljubljanskih mlekarni. Već je tijekom ovog tjedna moguće je da će Dukat objaviti ponudu za preuzimanje najveće slovenske mljekarske industrije.
O tome u kojoj je fazi proces preuzimanja pitali smo i u Dukatu i u Ljubljanskim mlekarnama, no niti u jednoj kompaniji nisu htjeli davati službene komentare dok postupak traje. U Dukatu smo pitali i koliko je Lactalis platio 50,28 posto dionica. Poručeno nam je da ne mogu otkrivati takve informacije. Poslovni dnevnik, međutim, iz pouzdanih izvora doznaje da je tih 2.203.433 dionica plaćeno oko 20 milijuna eura, što znači da će ukupno za Ljubljanske mlekarne Lactalis izdvojiti oko 40 milijuna eura. No, za najveću svjetsku mljekarsku grupaciju, jer Lactalisov godišnji prihod iznosi više od 15 milijardi eura, ta je kupnja tek kap. Prema podacima o poslovanju Ljubljanskih mlekarni za 2011. godinu (još nisu objavljeni podaci za 2012. godinu) knjigovodstvena vrijednost dionice tvrtke je iznosila 11,82 eura, što znači da je Lactalis platio i manje od tog iznosa. Boris Teški, vlasnik konzultantske kuće Instar i bivši član Uprave Dukata, kaže da je to očekivana cijena s obzirom na aktualne rezultate poslovanja Ljubljanskih mlekarni kojima iz godine u godinu pada dobit.
"Kupnjom Ljubljanskih mlekarni Lactalis je napravio odličan potez jer se ojačava Dukatova pozicija u regiji. Osim slovenskog tržišta, ojačat će se pozicija u Bosni i Hercegovini jer u sklopu Ljubljanskih mlekarni posluje i Tuzlanska mljekara. Lactalis se tako preko Dukata još jače može fokusirati i na organski rast u regiji", smatra Teški. Na naše pitanje kako će funkcionirati poslovanje Ljubljanskih mlekarni sad kad ih je preuzeo Dukat, Teški kaže: "Mislim da će menadžment u Ljubljani normalno operativno nastaviti voditi kompaniju. Naravno, sve strateško-proizvodne odluke donosit će se u Lactalisu i Dukatu." Dukat u regiji ima 11 proizvodnih pogona, a nakon akvizicije Ljubljanskih mlekarni dobiva još dva. To znači da će se Dukatova proizvodnja prostirati od Slovenije, Hrvatske, preko Bosne i Hercegovine i Srbije do Makedonije i Rumunjske. Posebno će zanimljivo u idućem razdoblju biti na tržištu Srbije.
Najveći mljekarski biznis je u vlasništvu tvrtke Salford tj. mljekara Imlek, koja drži oko 50 posto tržišta. Salford je investicijska kuća koja je u Srbiji prije šest, sedam godina investirala u kupnju prehrambenih tvrtki: Imleka, Knjaza Miloša i Bambija. Sve su te kompanije već dulje vrijeme na prodaju koju je oduljila kriza. Tako je lani nizozemska Campina bila blizu kupnje Imleka, no na kraju nije postignut dogovor oko cijene. Navodno je i Lactalis pregovarao sa Salfordom, no trenutačno nema informacija o bilo kakvim razgovorima. Dukat je vlasnik mljekare Somboled čiji je tržišni udio oko 20 posto i zapravo je zbog prevelike koncentracije nemoguće da preuzme čitavo Imlekovo poslovanje u Srbiji.Inače, Ljubljanske mlekarne su tijekom 2011. godine ostvarile prihod od prodaje od 166,1 milijun eura uz gubitak od 1,2 milijuna eura.
Dukat je prema prihodu dvostruko veći od Ljubljanskih mlekarni: tijekom 2012. godine prihod od prodaje Dukat grupe je iznosio 2,44 milijarde kuna uz neto dobit od 111 milijuna kuna. U Ljubljanskim je mlekarnama zaposleno 666 ljudi dok ih je 2342 u Dukatu. U iščekivanju ponude za preuzimanje za Ljubljanske mlekarne važno je reći da su dionice Lactalisu prodali financijski investitori (NFD Holding, KD banka, Factor banka itd.). Najveći dio dionica do preostalih sto posto vlasništva drži udruga proizvođača mlijeka Mlekodel (23,65 posto), mali dioničari (12,62 posto) i seljačke udurge (10 posto). Za pretpostaviti je da će mali dioničari prodati dionice Dukatu dok je za proizvođače mlijeka, koji su navodno prilično razjedinjeni, teško bilo što prognozirati.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu