Proizvođači bezalkoholnih pića iznenađeni su izmjenom prijedloga zakona o posebnom porezu na kavu i bezalkoholna pića te apeliraju na Vladu da kroz izmjene prijedloga zakona u saborskoj proceduri ipak omogući smanjenje poreznog opterećenja na domaće proizvođače i sačuva industriju bezalkoholnih pića, priopćili su danas iz Gospodarskog interesnog udruženja proizvođača pića Hrvatske (GIUPP).
Iz tog udruženja ističu kako su domaći proizvođači bezalkoholnih pića iznenađeni neočekivanom promjenom stava Ministarstva financija koje je, kako navode, u posljednji trenutak, pred samu jučerašnju sjednicu Vlade, u prijedlogu zakona o posebnom porezu na kavu i bezalkoholna pića odustalo od smanjenja iznosa posebnog poreza na bezalkoholna pića sa 40 kuna na 30 kuna po hektolitru, a koje su kao svoj prijedlog predstavnici Ministarstva financija u ožujku predstavili predstavnicima industrije.
GIUPP je prijedlog smanjenja porezne stope pozdravio kao mjeru poticanja rasta i razvoja domaće proizvodnje, a inzistiranje na zadržavanju postojeće stope samo dodatno otežava poziciju domaćih proizvođača bezalkoholnih pića koji se zbog visokih državnih nameta na proizvodnju nalaze u iznimno teškoj, neravnopravnoj tržišnoj poziciji pred sam ulazak na iznimno konkurentno tržište Europske unije (EU).
Hrvatska je jedina zemlja u regiji i jedna od rijetkih u EU u kojoj se i dalje plaća poseban porez na bezalkoholna pića, a taj porez u Hrvatskoj iznosi čak 60 lipa u maloprodajnoj cijeni 1,5 litre bezalkoholnog pića, navode iz GIUPP-a.
Napominju i kako ukupni državni nameti čine otprilike oko 50 posto maloprodajne cijene 1,5 litre bezalkoholnog pića, što kompletnu domaću proizvodnju bezalkoholnih pića čini neodrživom na zajedničkom tržištu EU.
"Naše argumente koji govore u prilog nužnom smanjenju poreznog opterećenja kako bi se očuvala domaća proizvodnja nisu mogli zaobići u Ministarstvu financija prilikom sastavljanja teksta prijedloga zakona pa su u posljednjem prijedlogu zakona koji nam je predstavljen na radnoj skupini predložili smanjenje iznosa posebnog poreza sa 40 na 30 kuna po hektolitru bezalkoholnog pića", kaže direktorica GIUPP-a Jasna Čačić napominjući kako su proizvođači, uvažavajući gospodarski trenutak koji ograničava značajnija smanjenja poreznih prihoda, bili zadovoljni takvom odlukom Ministarstva.
No, izmjena u posljednji čas bez objašnjenja nas je iznenadila, ističe Čačić.
Inzistiranje Vlade na zadržavanju tako visokih nameta na domaću proizvodnju u neskladu je s njenim opredjeljenjem za poboljšanjem poslovne klime i poticanjem investicija, a rezultat će biti dodatni pad proizvodnje te moguće gašenje proizvodnih pogona i gubitak radnih mjesta.
Kako bi spriječili taj scenarij, u GIUPP-u apeliraju na Vladu da kroz izmjene prijedloga zakona u saborskoj proceduri ipak omogući smanjenje poreznog opterećenja na domaće proizvođače i sačuva industriju bezalkoholnih pića koja je jedna je od rijetkih domaćih industrijskih grana koja ima bogato znanje, tradiciju i dobru reputaciju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu