Nakon što je već lani provedena prva faza prilagodbe pravilima EU, sa 1. srpnjem hrvatski carinski sustav bit će potpuno usklađen s europskim. Novim Zakonom o carinskoj službi, koji je Vlada usvojila u četvrtak, carinici će imati drukčiju organizaciju i jasnija prava i ovlasti, a preuzet će i veću ulogu u borbi protiv sive ekonomije.
Znatno važnije zadaće, kako je objasnio ministar Slavko Linić, carinici dobivaju u fiskalnoj kontroli, a nova se organizacijska struktura temelji na Središnjem uredu Carinske uprave u Zagrebu i četiri područna ureda (u Splitu, Osijeku, Rijeci i Osijeku), dok se nadzor dalje odvija preko 18 carinskih ureda i 10 graničnih carinskih ureda, za čije će osnivanje Vlada donijeti zasebnu uredbu. Carinskom upravom upravljat će ravnatelj, koji može imati dva zamjenika i više pomoćnika, a sve ih se bira javnim natječajem na pet godina.
Područne urede vodit će pročelnici, a uredima će upravljati predstojnici. Uz novu hijerarhiju i uvjete za rad u carinskoj službi, propisuje se i da službenici ne smiju imati više od 0,5% dionica ili biti u upravi i NO-u tvrtki nad kojima se obavlja nadzor. Novost je da će carinici postupati i izvan službe na sprječavanju nezakonitosti u nadležnosti Carinske uprave. Detaljno se propisuju ovlasti vezane uz uporabu vatrenog oružja te kada je cariniku dopušteno upotrijebiti raspršivač s nadražujućom tvari.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu