Ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović pozdravio je danas poduzetnike okupljene na konferenciji o okolišu u sklopu projekta EUforija, održanoj u muzeju Mimara, čiji je cilj njihova što bolja prilagodba skorom ulasku Hrvatske u Europsku uniju. Ministar je naglasio da je EU klub čije su članice postavile visoke standarde u zaštiti okoliša. Podsjetio je da su ti standardi dodatni izazov za tvrtke i poduzetnike te da će se prema njima razlikovati dobri od najboljih poduzetnika u cijeloj Europi.
“Znam da investitori žele u što kraćem roku i uz što manje troškove realizirati svoje projekte. No važno je podići svijest o tome da je okoliš važan i da je on odgovornost svih nas. Vjerujem da će svaki odgovoran investitor to uzeti u obzir,” naglasio je Zmajlović, podsjetivši da se gospodarstvenici za ulazak u EU pripremaju već dugi niz godina, pri čemu im Ministarstvo zaštite okoliša i prirode nastoji pomoći prevladati teškoće koje su neizbježan dio tog procesa.
Zmajlović je iskoristio priliku kako bi naglasio važnost strateške procjene utjecaja na okoliš već prilikom donošenja prostornih planova, kako bi se već u najranijoj fazi utvrdilo koji se zahvati mogu uključiti u prostorne planove i na koji način, uz optimalno korištenje prostora tako da negativni utjecaj na okoliš bude sveden na najmanju moguću mjeru. Najavio je i da će novi Zakon o zaštiti okoliša još jasnije definirati potrebu izvođenja strateške procjene utjecaja na okoliš kao sastavni dio procesa donošenja prostornog plana za županije.
Posebno se osvrnuvši na aktualnu raspravu o Naturi 2000, Zmajlović je napomenuo da područja koja u nju ulaze sukladno direktivama EU nisu područja na kojima se ne smije ništa graditi niti područja u kojima je zabranjena bilo kakva djelatnost, već alat za očuvanje bioraznolikosti koji ujedno može predstavljati polugu razvoja, no održivog razvoja.
Tijekom panela pod nazivom “Promjene, prilagodbe, prijetnje i prilike u okolišu prilikom ulaska u EU”, ravnatelj Državnog zavoda za zaštitu prirode(DZZP), Dr.sc. Matija Franković detaljnije se osvrnuo na Naturu 2000, naglasivši da ona prema procjeni Europske komisije zemljama članicama donosi između 200 i 300 milijardi eura koristi godišnje. U tom smislu je naglasio da očuvana priroda može predstavljati svojevrsni proizvod koji će Hrvatska plasirati na tržištu, građanima onih zemalja čija bioraznolikost i priroda nisu očuvani kao u slučaju Hrvatske.
Ravnatelj Agencije za zaštitu okoliša (AZO) Dr.sc. Neven Voća rekao je da AZO intenzivno radi na kreiranju transparentnog sustava koji će sve podatke o zagađivačima okoliša i stanju okoliša na određenim geografskim lokacijama učiniti lako dostupnima svim građanima kako bi mogli donositi bolje odluke o kupnji nekretnina i investicijama na određenim područjima.
Načelnik sektora za procjenu okoliša i industrijsko onečišćenje Domagoj Stjepan Krnjak, u sklopu okruglog stola na temu promjena u okolišu i upravljanju otpadom ulaskom Hrvatske u EU, naglasio je da su obaveze prema EU koje se odnose na industriju zapravo obaveze industrije prema sebi samoj, jer će prilagodba u konačnici prvenstveno koristiti njoj samoj.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu