Krajem zime i početkom proljeća većina ljudi, osobito oni koji su podložni utjecaju meteoroloških prilika, počinje osjećati niz tegoba od kojih je najčešći proljetni umor.
Uzrok je tomu, osim promjenjiva vremena, zimska prehrana, koja je često siromašna vitaminom C, i nedostatak kretanja.
S dolaskom toplijih dana zbog viših temperatura šire se krvne žile i pada krvni tlak, a često su posljedice pospanost, konstantan umor, pad radne sposobnosti, manjak koncentracije, nerijetko bezvoljnost, tjeskoba i depresija. Kad smo umorni, odustajemo brzo i nismo raspoloženi ni za što jer teško je biti euforičan i iscrpljen istodobno.
Iako se može činiti teškim, potrebno je uvesti neke promjene u životni stil kako bismo obnovili svoju energiju jer ona utječe na kvalitetu života. Već nekoliko prilagodbi pomoći će da cijeli vikend ne potrošite na odmor i obnovu, već na uživanje i razonodu.
Evo nekoliko savjeta kako pokrenuti energiju:
1. Prehrana
Vaše tijelo treba gorivo u borbi protiv proljetnog umora. Zdrava i cjelovita prehrana (među ostalim namirnice bogate vitaminom C, složeni ugljikohidrati) treba uključivati puno vode i prirodnih sokova. Redovitost u obrocima (izbjegavati junk food), također je bitna jer se njihovim preskakanjem usporava metabolizam, ne izgaraju masnoće, a sve to rezultira osjećajem umora, iritiranosti. Želite li brzo ući u formu, nema nadomjestka za zdrav doručak.
Organska, ekološka hrana preporučuje se jer sadržava više minerala i vitamina, a nije zatrovana kemikalijama. Fast food, gotova hrana, ali i namirnice (voće, povrće, meso) koje su tretirane kemikalijama i pesticidima slabe naš organizam. Iako je organska, ekološka hrana nešto skuplja, dugoročno će se pokazati kao odlična investicija u zdravlje.
2. Tjelesna aktivnost
Manjak energije ne događa se zbog manjka odmora, već manjka kretanja. Želimo li uistinu pobijediti umor i ojačati tijelo, potrebna je redovita tjelovježba. Na taj način umanjit ćemo rizik od srčanih bolesti, pozitivno utjecati na krvni tlak (krvne žile šire se vježbanjem pa se pritisak u njima smanjuje), ubrzati metabolizam, smanjiti masno potkožno tkivo. Redovitim vježbanjem također jačamo imunološki sustav, koji nas bolje štiti od niza poremećaja i bolesti.
3. Aktivne vježbe
Za izvođenja energičnih vježbi razina dopamina i noradrenalina raste, a naše tijelo ih iskorištava kako bi omogućilo mišićnu aktivnost, rad srca, disanje i funkciju živčanog sustava. Nakon vježbanja razina tih hormona naglo opada, dok razina serotonina raste. Porast razine serotonina povezan je s osjećajem zadovoljstva. Ali, zadovoljstvo ne prestaje prestankom vježbe. Iako je pad dopamina i noradrenalina privremen, oba kemijska spoja postpuno rastu u nekoliko sljedećih dana čineći nas neumornima u želji za ponovnim vježbanjem.
Vi i vaše tijelo sposobni ste za nevjerojatne aktivnosti, a uvedete li vježbanje u svoj život, gubitak viška kilograma i bolje stanje tijela, pa time i veća količina energije, zajamčeni su. U početnoj fazi vježbanja pomaže individualni trening. Osobni je trener osoba koja svojom stručnošću pomaže, vodi, ali i motivira. U skladu s ciljevima kreira potrebni program vježbanja za fokusne točke kako bi rezultat bio zadovoljavajući. Bilo kakva da je specifičnost koju želite riješiti, osobni treneri motivirat će vas zanimljivim i energičnim tjelovježbama koje će vas i zabaviti.
4. Pasivne vježbe
Niste li ljubitelj energičnih vježbi i akcije, jednostavno se istežite ili radite vježbe fleksibilnosti. Istezanje potiče cirkulaciju, povećava pokretljivost zglobova, a time i amplitude pokreta, što može biti vrlo korisno u obavljanju svakodnevnih poslova, posebno kad je riječ o ljudima starije dobi. Uza sve to potiče energiju. Osobe koje redovito vježbaju, čak i laganije vrste vježbi, spavaju kvalitetnije, bude se odmornije, motivirane i bolje fokusirane na radne zadatke.
5. Vježbe na svježem zraku
Koju ćete aktivnost izabrati, nije bitno, najvažnije je da je volite. Neke od vježbi u prirodi koje će potaknuti rad srca, utjecati na težinu, opskrbiti stanice kisikom, smanjiti kolesterol jesu pješačenje, vožnja biciklom, trčanje, rolanje, plivanje, veslanje… Kad se naviknete na kardiovaskularne vježbe, one će postajati sve lakše. To je upravo zato što djeluju – podižu razinu energije. Ne dajte se zavarati, trud se dugoročno isplati! Potrebno je SAMO KRENUTI!
6. Pasivno-aktivni u pokretanju energije
Mnogi danas samoinicijativno uzimaju razne lijekove, no naše zdravlje naša je odgovornost. Pogledajte oko sebe jer priroda se pobrinula da organizam ojačamo na mnoge načine koji su manje invazivni i štetni. Veću energiju, a time i ravnotežu tijela i duha, možemo postići i raznim mirnim vježbama kao što su joga, do-in, tai chi… Iako fizički pasivniji, vježbajući te vježbe, vrlo smo aktivni umom. Joga je perfektan način da izoštrite svoj um, tijelo i duh i postanete energična, fit osoba.
Osim prakticiranjem nekih tehnika poboljšano zdravlje i veću energiju možemo postići povremenim tretmanima koji će dodatno ojačati organizam, smanjiti nelagodne emocije i stres, potaknuti opuštanje. Metoda i tehnika ima toliko da uistinu svatko može odabrati ono što mu najbolje odgovara. Neki su od načina shiatsu, akupunktura, homeopatija, vibracijska medicina, kromoterapija…
Nekoliko kratkih i brzih načina kako energičnije ući u dan:
Aktivni odmah nakon dizanja
Razgibavanje ili vožnja sobnog bicikla već u samo 30 minuta pokrenut će metabolizam, izgaranje kalorija, ali i razbistriti um, pridonijeti pozitivnu stavu i samopouzdanju. Tko se ne bi ponosio sobom i svojom marljivošću već od ranog jutra! Takva pozitivnost i snaga vodit će vas kroz dan.
Mirišljivi i optimistični
Pripremite sami gel za tuširanje! U šampon-bazu (100 ml) dodajte biljnog ulja slatkog badema (2-3 jušne žlice), 10 kapi eteričnog ulja ravensare, 20 kapi slatke naranče te 8 kapi palmarose. Upotrijebite kao druga sredstva za tuširanje. Pripravak je lako napraviti, a njegovat će kožu i dati osjećaj radosti i optimizma.
Sekundarna pozornost
Što primijetite kad se probudite? Što vam prvo padne na um? Možda pogledate na sat ili u partnera? Dakle, neki vizualni doživljaj. Ili čujete zvuk? Dotaknete svoj kućni ogrtač? Da biste razvili sekundarnu pozornost, svaki dan usredotočite se na jedno od 5 osjetila. Uđite u dan na drugačiji način nego jučer ili prekjučer.
Kad razvijete takvu, sekundarnu pozornost, isto možete primijeniti na hranu i piće. Tada se možete zapitati jačate li svime što jedete/pijete/radite svoje tijelo i hoće li vam te aktivnosti dati energiju koju zaslužujete?!
Vaš način života utječe na vašu energiju, a vaša energija na raspoloženje ljudi oko vas. Netko tko zrači pozitivnom energijom može vas učiniti radosnim i sretnim. To vrijedi i za suprotno, loše raspoložena osoba i vas će povući u loše raspoloženje ako to dopustite. Trebamo biti svjesni svoje energije i konstruktivno je iskoristiti. Što činimo, važnije je od onog tko jesmo.
Sve su isprike za nebrigu o sebi potrošene … Budite pozitivan primjer svojom energijom i životnim stilom!
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu