Jedan je od dobitnika MBA stipendije. Ovo je njegova priča

Autor: Sponzorirani članak , 29. ožujak 2013. u 09:26
Vedran Sorić

Rok za prijave na stipendije koje se dodjeljuju za međunarodno akreditirane MBA programe na COTRUGLI Business School je 1. travnja.

Rok za prijave na stipendije koje se dodjeljuju za međunarodno akreditirane MBA programe na COTRUGLI Business School je 1. travnja, a prijaviti se možete ovdje.

Prenosimo razgovor s jednim od dobitnika stipendije Vedranom Sorićem, koji govori o prošlogodišnjem stipendijskom iskustvu i poslovnim rezultatima.

Prošlogodišnji ste dobitnik Cotrugli stipendije. Zašto ste se odlučili prijaviti?

Nakon što sam napustio stari posao, na kojem sam provodio previše vremena, vrata su mi se jednostavno počela otvarati – tako se pojavila i informacija o COTRUGLI Business School. Na stipendijskom finalu sam bio potpuno opušten bez pretjeranih očekivanja i vjerujem da je upravo ta moja opuštenost presudila.

Ispunjava li Executive MBA program Vaša očekivanja?

Program je počeo prije dva mjeseca i budući da je riječ o part-time načinu programu (što je ujedno i razlog zbog kojeg mogu iskombinirati edukaciju i sve poslovne i privatne obaveze) nisam odslušao mnogo predavanja, ali sam već stekao onaj najvažniji, prvi dojam. Vrlo sam zadovoljan i s kvalitetom kolega u generaciji i jedva čekam iduće predavanje!

Kakav je bio ponovan povratak u "školske klupe"? Kako kombinirate sve obveze, trpi li privatni život?

Nikad mi nije bio problem slušati predavanja, a tako je i danas. Osjećam se kao da nikad nisam ni napustio školske klupe. Uz dvoje male djece, prilično zahtjevan posao i konstantna putovanja katkad je teško sve uskladiti, ali uz razumijevanje i podršku obitelji i prijatelja sve je moguće. 

Koliko stipendija i dodatno školovanje utječe na Vaš profesionalni razvoj?

Stipendija mi je otvorila vrata prema nečem nedostižnom, prije svega iz financijskih razloga. Kad mi je obznanjeno da sam dobio stipendiju rekao sam sebi SAD ili NIKAD. Vjerujem da svaka edukacija utječe na profesionalni razvoj osobe. Ne mogu se sjetiti da sam ikada odslušao neko predavanje, a da nisam izvukao nešto korisno iz toga. Dodatna eduakcija je stvar nužde ako dugoročno želite nešto postići. Uz brzi razvoj tehologije i svakodnevni rast poslovanja putem interneta izuzetno je teško biti u toku pa je velika prednost kad vam svjetski stručnjak u nekoliko dana iznese i poantira sve što je bitno za dotičnu poslovnu temu.

Radite u Chicago pneumatic-u, koliko dugo i koja je Vaša funkcija?

Da, zaposlen sam u firmi Chicago Pneumatic godinu dana na radnom mjestu „Sales Engineer for South East Europe“. Iz samog naziva radnog mjesta može se razabrati da predstavljam tvrtku na širem području koje se sastoji od 9 država, od Slovenije do Bugarske i Albanije. Iako djeluje da mi je primarna funkcija prodaja, više sam fokusiran na podršku i školovanje, a prodaja dolazi sama po sebi s obzirom da imam distribucijsku mrežu koja je još u izgradnji – dakle, trenutno smo u ekspanziji s obzirom na povećanu potražnju za pneumatskim ručnim alatima.

Ističete da se tvrtke danas sve više okreću pneumatskim ručnim alatima? Zašto?

Da, to je djelomično točno. Naime, mnoge proizvodne tvrtke već koriste pneumatske alate, međutim, zbog pogrešnog odabira alata su krenule u potragu za novim rješenjima. Naša uloga je da kroz svoju prodajno servisnu mrežu vršimo prezentaciju i školovanje upravo na temu alata koji će odraditi traženi posao, uz nužno objašnjenje zašto dosadašnji alat to nije uspio – moja odgovornost je upravo taj prezentacijski dio. Drugi dio proizvodnih tvrtki muku muči s neprimjerenim električnim ručnim alatima koji jednostavno nisu predviđeni za rad u teškim uvjetima 24 sata na dan i samim tim stvaraju velike probleme u proizvodnji. Najbitnije je ponuditi tvrtkama adekvatan alat za posao koji rade, a ne samo prodati ono što imate na lageru. Ovo je ujedno i tajna uspjeha tvrtke Chicago Pnumatic.

Koja su prednosti pneumatskih alata pred električnim? Kakva je njihova prodaja, osobito u Hrvatskoj?

Ne bih želio da netko stekne dojam da su električni ručni alati loši; oni jednostavno nisu predviđeni za poslove koji obuhvaćaju rad u teškim uvjetima. Najbolje da to pokušam pojasniti na primjeru. Zamislimo da brodogradilište želi kupiti nove brusilice za odjel metalne obrade. Pojave se ponuđači profesionalnih električnih brusilica i mi, Chicago Pnumatic sa svojom ponudom industrijskih alata. Razlika za kranjeg korisnika je prije svega u sigurnosti – kod pneumatskih alata nema opasnosti da se s brusilicom prereže dovod struje jer ga nema – ne moram ni napomenuti da se radi u uvjetima visoke vlažnosti (vidi sliku brodogradilišta u Kini gdje su donedavno koristili električne alate).

Sljedeća u nizu predosti je ergonomija – pnumatski alati su do 2 puta lakši i manji, čime smanjuju zamor i povećavaju produktivnost i zadovoljstvo operativaca. Osim toga, pneumatski alat puno bolje podnosi velika opterećenja. Naime, kod forsiranja nema straha da će doći do oštećenja pokretnih djelova unutar samog alata. Isto tako, zrak koji pokreće zračni motor konstantno hladi vitalne djelove alata pa nema potrebe za ugradnjom dodatnih otvora za hlađenje pokretnih djelova. Samim time nema ni straha da će neka od sitnih čestica prašine koja nastaje prilikom brušenja završiti među pokretnim djelovima alata i oštetiti ih.

Najbitnija razlika je u predviđenom trajanju rada alata. Naši alati su predviđeni da rade više od 2000 sati bez značajnog servisa. Primjerice, električne brulice zahtjevaju zamjenu brusnih četkica svakih 60 do 120 sati, a nakon što se zamjene nekoliko puta potrebno je zamjeniti cjeli alat. Usporedbe radi, 2000 sati rada je isto kao da vozite svoj automobil 50.000 km na autocesti maksimalnom brzinom.

New Report

Close