Okrugli stol na temu: 'POPULARIZACIJA ZNANOSTI – ZAŠTO JE HRVATSKA TREBA?' koji će se održati 4. travnja 2013. s početkom u 17 sati u svečanoj dvorani Instituta Ruđer Bošković (IRB) podržali su Ministarstvo znanosti obrazovanja i sporta, Sveučilište u Zagrebu i Grad Zagreb. Posebna nam je čast što će se visokim predstavnicima politike, znanosti, akademije i gospodarstva u raspravi pridružiti i uvaženi gost iz inozemstva – g. Robert Firmhofer, direktor znanstvenog centra KOPERNIK iz Varšave koji je ujedno i predsjednik Europske mreže znanstvenih centara i muzeja.
Cilj je ovog okruglog stola otvoriti raspravu o ulozi programa i projekata popularizacije znanosti u unaprjeđivanju percepcije znanosti kao društveno iznimno korisne djelatnosti koja omogućava razvoj i napredak zajednice te predstavlja sredstvo kompetitivnosti na svjetskom tržištu znanja.
Želja je skrenuti pažnju nadležnih institucija na potrebu prezentiranja i ‘konzumiranja' znanstvenih sadržaja kroz poticanje interakcije i intenzivnim 'otvaranjem' znanstvenika i znanstvenih institucija, cijelih infrastruktura prema ciljanim javnostima, a posebno želimo upozoriti na probleme iz prakse s kojima se svakodnevno suočavaju popularizatori znanosti.
Znanje treba vrednovati
Naime, iako se u današnje vrijeme puno više govori o potrebi popularizacije znanosti, većina takvih projekata temelji se na volonterskom pristupu i dobroj volji entuzijastičnih pojedinaca. Stoga je potrebno potaknuti sve dioničare društva RH da osvijeste potrebu svojevrsne profesionalizacije znanosti kroz osmišljavanje jasnih sustava vrednovanja i strategija financiranja takvih projekta, educiranja znanstvenika kroz osnivanje specijalističkih studija za komunikaciju u znanosti te osnivanja znanstveno edukativnih centara koji bi svojim interaktivnim sadržajima bili otvoreni za širu javnost tijekom cijele godine.
Također, znanstvenicima se nerijetko zamjera da nedovoljno ili na nerazumljiv način komuniciraju s javnošću, stoga želimo ukazati na potrebu educiranja znanstvenika kako bi umjeli prezentirati svoj rad na razumljiv način svima zainteresiranima bez obzira na obrazovanje, status ili godine. O svemu tome i konkretnim problemima posebno će govoriti jedan od sudionika OS-a Marko Košiček, znanstvenik IRB-a, entuzijast popularizator i jedan od osnivača Društva za edukaciju van okvira i Ljetnih škola znanosti.
Pogled na popularizaciju znanosti iz različitih kuteva
Pored Košičeka, sudionici okruglog stola renomirani su i priznati hrvatski stručnjaci u svom području poput pomoćnika ministra znanosti, obrazovanja i sporta dr. sc. Saše Zelenike ili znanstvenice IRB-a dr. sc. Ivanke Jerić. Zbog važnosti povezivanja znanosti i gospodarstva, govornici će biti i uspješni poduzetnik Saša Cvetojević te PR stručnjak Zrinka Makovac.
Organizatori su prepoznali potrebu uključivanja šire javnosti u diskusiju pa će, po prvi puta, u raspravi OS-a preko video prijenosa na Tportalu i putem pitanja na društvenim mrežama (Facebook fan stranice Instituta Ruđer Bošković, Facebook fan stranice ZEZ centar, Twitter računa Instituta Ruđer Bošković (https://twitter.com/institutrb) sudjelovati studenti i građani.
„Bitno je naglasiti da je popularizacija znanosti prva stepenica prema konkurentnosti odnosno razvoju gospodarstva i društva u cjelini. To je prirodan proces. Podupiranje programa i projekta popularizacije znanosti posebno onih koji su usmjereni na mlade i koji sustavno kroz neprekidnu interakciju njihovu prvotnu znatiželju i interes uspijevaju pretvoriti u ljubav prema pozivu u znanosti omogućavaju da se već u najranijoj dobi djeca 'zaljube' u znanost i istraživanje, odluče svoje školovanje nastaviti kao inženjeri, istraživači ili znanstvenici koji razvijaju inovacije, a tvrtke počinju shvaćati što znači ulaganje u istraživanje i razvoj. I krug se zatvara.“ – istaknuo je dr. sc. Tome Antičić, ravnatelj IRB-a u najavi Okruglog stola.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu