Problem kod stvaranja ‘državnog telekoma’ su i limitirani kapaciteti ulaganja

Autor: Josipa Ban /VLM , 28. ožujak 2013. u 16:46
U restoranu Peopels održan je okrugli stol u organizaciji Poslovnog dnevnika. Tema okruglog stola bila je "Aduti Hrvatske u digitalnom društvu 2020"; Foto: Žarko Bašić/PIXSELL

Vodeći IT poduzetnici nisu skloni ideji ‘državnog telekoma’. Skepsu da država konkurira privatnom sektoru izrazili su na okruglom stolu Poslovnog dnevnika.

Vodeći ljudi hrvatskog ICT sektora nisu skloni ideji da država stvori državni telekom, odnosno da pokrene projekt koji bi idućih godina trebao objediniti optičku infrastrukturu sada "raštrkanu" u sedam državnih tvrtki, a čime bi se osigurala optička mreža nove generacije.

Svoju skepsu da država konkurira privatnom sektoru izrazili su na okruglom stolu Poslovnog dnevnika "Hrvatska 2020: Što su naši aduti u digitalnom društvu". Riječ  je o projektu u sklopu kojeg svakog mjeseca u posebnom prilogu Poslovni dnevnik istražuje gdje su prilike za rast i razvoj hrvatskog gospodarstva, a na tragu strategije Europa 2020 koja promovira pametan, održiv i uključiv rast. 

Boris Drilo, operativni direktor strategije u Hrvatskom Telekomu istaknuo je da nema potrebe da država ulazi u sektor u kojem već postoji velika kompetitivnost kao i kapital za investicije. Osim toga, rekao je da "ne razumije što bi točno bio državni telekom". Drilo je pritom naglasio da bi prema članku 49. hrvatskog Ustava država trebala osigurati poduzetničke slobode. "Država bi ovime konkurirala privatnom sektoru te bi za to koristila novac poreznih obveznika. Država je netko tko može puno napraviti, i više no što radi. Ona je najveći konzument informacijskih i telekomunikacijskih tehnologija te bi joj bilo bolje da se okrene ponudi boljih servisa nego da ulazi u segment u kojem već postoji velika kompetitativnost i kapital za investicije", istakno je.

Za Željka Lukača, predsjednika Uprave Metroneta, problem projekta kod stvaranja "državnog telekoma" su i njeni limitirani kapaciteti ulaganja. Ističe da bi se država trebala fokusirati na ono što je najnužnije. "U telekomunikacijskom sektoru nas ionako ima previše na tržištu, mučimo se, a sad dolazi još i država", rekao je te savjetovao državi da bi  trebala voditi brigu o svojoj imovini, a kapacitete koji su u vlasništvu javnih kompanija dati na raspolaganje privatnom sektoru. "Bilo kakvo ulaganje od strane države je bacanje novaca. Dostupnost širokopojasnog interneta u svakom selu u ovom trenutku ne bi trebao biti državni prioritet", istaknuo je Lukač. 

Nesklon ovakvom ulaganju države je i Sven Marušić, osnivač IT tvrtke InfoCumulus. "Problem je u lokalnoj petlji te bi država trebala riješiti problem pristupa mreži", rekao je. 

Komentirajte prvi

New Report

Close