Članovi HUP-a imali su priliku 19. ožujka 2013. sudjelovati na radionici "GoForChange" i čuti životne primjere iz prakse Winfrieda Schwehna, njemačkog stručnjaka na području upravljanja promjenama, koji je proveo tridesetak godina u koncernu Daimler-Benz, a posljednjih četrnaest kao voditelj Odjela ljudskih resursa. U okviru projekta održat će se još jedna radionica na istu temu, a ova je radionica bila posebno namijenjena onim članovima HUP-a koji su sudjelovali u anketi, a na temelju čega je izrađena posebna studija o upravljanju promjenama (Change Managementu). U današnjim tvrtkama odvija se sve više restrukturiranja koja se odnose na rast ili preživljavanje.
Promjene mogu imati različite oblike – mogu biti planirane ili spontane, ponekad je uključena cijela tvrtka ili neki od njezinih dijelova. Proces promjene je složen te je prirodno da za upravljanje promjenama nema gotovih formula i recepata. Stoga se Hrvatska udruga poslodavaca uključila u projekt "Best Practices and Strategies for Change Management" ili kraće "GoForChange" kako bi u sklopu ovog projekta ponudila poslodavcima nova znanja i nove alate za bavljenje promjenama u ovim izazovnim vremenima. Uz HUP, u projektu sudjeluju poslodavačke udruge iz Bugarske, Makedonije i Slovenije, te njemačke regionalne agencije. Na samom početku radionice, rezultate ankete o praksi HUP-ovih članica na području upravljanja promjenama predstavila je prof. dr.sc. Darja Maslić Seršić, koja ih je analizirala te uobličila završne preporuke hrvatskim tvrtkama. Iz svojih opsežnih zaključaka, ovom prigodom je istaknula problem nedovoljno razrađenih i formaliziranih strategija upravljanja organizacijskim promjenama, što predstavlja izniman faktor rizika za poduzeća. Posebno je istaknula negativnu praksu prema kojoj se većina analiziranih poduzeća u trenucima krize odlučuju za smanjenje broja zaposlenih, restrukturiranje i sustezanje od investicija, dok se samo manji broj odlučuje za strategije rasta, kao što su širenje djelatnosti i ponude, poboljšanje kvalitete te dodatnu promidžbu.
Winfried Schwehn, dugogodišnji voditelj Odjela ljudskih resursa u koncernu Daimler-Benz i predavač na više njemačkih sveučilišta, ponudio je polaznicima radionice svoje ne samo teoretsko, već nadasve životno iskustvo u upravljanju promjenama. Predstavio je probleme i izazove, ali i rješenja s kojima se susretao u svojoj dugogodišnjoj praksi. Kako djelatnicima priopćiti potrebe za promjenama, kako promjenu strukturirati i kako je komunicirati prema svima, ključno je pitanje upravljanja promjenama, prema mišljenju njemačkog stručnjaka. Iako proces promjena nije jednostavan te iako promjene u ljudima izazivaju otpore i strahove, postoje načini da se otpori i strahovi iskoriste na pozitivan način te iz njih prikupi argumentacija upravo one skupine koja se opire promjenama. Upravo na taj način, već i samim činom obraćanja pozornosti, poslovodstvo daje do znanja da ozbiljno shvaća stavove svih zaposlenika. Uz rad na promjeni stavova, tvrdi Schwehn, potrebno je raditi na razvoju nove vizije i popratiti je konkretnim mjerama, kako bi proces promjena bio održiv.
U svemu što se radi, naglašava važnost komunikacije: informiranja djelatnika i mogućnost otvorene rasprave s poslovodstvom poduzeća, jer je suradnja poslovodstva i radnika temelj uspjeha za upravljanje promjenama. Dio predavanja njemački je stručnjak posvetio i sustavu ocjenjivanja djelatnika, kao dijelu Performance managementa koji bi trebao poticati zaposlenike prema njihovim maksimalnim ostvarenjima. U posljednjem dijelu predavanja Schwehn je s polaznicima radionice podijelio neka iskustva iz prakse, na primjer, o tome kako je koncern Daimler-Benz smanjio stopu bolovanja s 15% na 5%, jednom jednostavnom administrativnom promjenom kod prijave bolovanja, ili kako je isti koncern, otvorivši komunikacijske kanale prema svim djelatnicima, u jednoj godini postigao uštedu od šesdesetosam milijuna eura, od kojih je sedamnaest podijelio zaslužnim radnicima u obliku bonusa. U sklopu ovog projekta, HUP će održati još jednu radionicu na temu upravljanja promjenama, za koju će se moći prijaviti svi članovi HUP-a.
Od srpnja regulativa iz elektronske verzije Official Journala ima pravni učinak
U službenom glasilu Europske unije, Official Journalu, objavljeno je 13. ožujka 2013. kako će od 1. srpnja 2013. pravna regulativa EU objavljena i u elektronskoj veziji ovog glasila imati pravni učinak. Do sada je samo tiskano izdanje Official Journala bilo autentično te imalo pravni učinak, iako se pravna regulativa redovito objavljivala i na specijaliziranom pravnom portalu EU: EUR-Lex (http://eur-lex.europa.eu).
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu