Prošli tjedan je aktualna tema opet postao Telekom Srbija, nakon što su se u lokalnim medijima pojavile informacije da je ruska financijska korporacija Sistema zainteresirana za sudjelovanje u privatizaciji srbijanskog državnog telekoma, piše poslovni i edukacijski protal iCapital.
"Interes je potvrdio i sam CEO ruske kompanije u izjavi da razmatraju tu mogućnost i da će uskoro donijeti odluku o sudjelovanju na eventualnom privatizacijskom tenderu. Istovremeno se također u lokalnim medijima pojavila informacija da srbijanska Vlada želi prodati telekom u kojem trenutno ima 58,1% vlasništva i to ukoliko se pojavi investitor spreman platiti 2,5 mlrd EUR za 100% kompanije. Isti izvor navodi da trenutno ne postoji investitor koji se formalno obratio Vladi, ali da se neslužbeni razgovori vode s jednom ruskom i jednom američkom kompanijom. Izračunamo li transakcijske multiple na temelju spomenute tražene cijene od 2,5 mlrd EUR, dobivamo omjere od 2,5x prodaja odnosno 5,6x EBITDA. Za usporedbu, medijan preuzimateljskih multipla europskih telekoma u zadnje 3 godine iznosi 2,0x prodaja odnosno 6,9x EBITDA, što implicira vrlo sličnu vrijednost Telekom Srbije onoj navodno traženoj, točnije 2,54 mlrd EUR. Pogledamo li usporedne pokazatelje vodećih regionalnih telekom operatera vidimo visoku razinu profitabilnosti vodećeg HT-a s EBITDA maržom od gotovo 47%, kao i Telekoma Srbija s maržom od 44%. Telekom Slovenije bilježi značajno niže razine profitabilnosti zbog očito jačih cjenovnih pritisaka od strane konkurencije. Uz to, Telekom Slovenije posluje na manjem tržištu što mu je u ranijoj fazi ograničilo mogućnost organskog rasta. Pogledamo li ostale razine profitabilnosti HT je vodeći u svim kategorijama s profitnom maržom od 22%, ROE 16% i ROA 14%, a u stopu ga prati Telekom Srbija s nekoliko postotnih poena nižim razinama", piše portal.
Tekst je dio Interkapitalove dnevne publikacije IC Equity Espresso u kojem je dostupno upozorenje investitorima i objašnjenje investicijske Preporuke, dostupne na ovom linku.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu