‘BiH treba ubrzati pripreme za popis stanovništva’

Autor: Poslovni.hr/Hina , 22. ožujak 2013. u 13:50
Guliver/Thinkstock

Rasprave o provedbi popisa u BiH traju već punih pet godina, a najveći su problemi političke naravi.

 Bosna i Hercegovina još nije spremna za popis stanovništva kojega planira provesti u listopadu, a da bi to učinila u naredna dva mjeseca mora ubrzati tehničke pripreme i riješiti izgled popisnice koja uključuje i osjetljiva pitanja poput nacionalne i vjerske pripadnosti, izjavio je u petak u Sarajevu ravnatelj Statističkog ureda Europske unije (EUROSTAT) Pieter Everaers.

On je s ministrom prometa i komunikacija BiH Damirom Hadžićem razgovarao o pripremama za popis, a novinarima je nakon toga izjavio kako u ovom trenutku postoji zabrinutost zbog najmanje četiri područja na kojima je potrebno ostvariti napredak kako bi se popis proveo sukladno međunarodnim standardima. Uz definiranje popisnice, tu je i uspostava potrebne koordinacije među različitim agencijama, usvajanje financijskog plana te izrada potrebnih karata.

Europska je unija, kako je potvrdio Everaers, sprema financijski pomoći provedbu popisa u BiH sa sedam i pol milijuna eura, no želi biti sigurna kako će taj posao biti obavljen na zadovoljavajući način. Skupina tručnjaka EUROSTAT-a još od 2011. s predstavnicima vlasti u BiH radi na pripremama za popis, koji je u toj zemlji posljednji put proveden još 1991. godine.

Rasprave o provedbi popisa u BiH traju već punih pet godina, a najveći su problemi političke naravi jer najprije nije bilo moguće postići suglasnost o tome treba li uopće popisivati vjersku i nacionalnu pripadnost stanovnika, a zatim oko toga kako definirati pitanja kojima bi se te činjenice utvrdile. Ta su se pitanja pojavila kao ključna jer će o njima ovisiti podaci o sadašnjoj etničkoj slici BiH odnosno o tome kakve su posljedice ostavile ratna zbivanja.

"Međunarodni je standard da ta pitanja nisu obavezna, no ukoliko se ipak uvrste u popisnicu moraju se slijediti jasne preporuke", kazao je Everaers. Preporuke na kojima inzistira i Europska komisija su da pitanja o nacionalnoj i vjerskoj pripadnosti te jeziku ostanu otvorena odnosno da se ispitanicima ne sugeriraju nikakvi odgovori. Unutar BiH pojavili su se, međutim, prijedlozi da se ispitanicima ponudi mogućnost da se izjasne kao pripadnici jednog od tri konstitutivna naroda ili da se izjasne kao "ostali" odnosno da izjave kako se neće nacionalno izjašnjavati.

Brojne nevladine udruge tome se protive držeći kako su unaprijed ponuđeni odgovori takve vrste zapravo diskriminirajući, jer građanima sužavaju mogućnost izjašnjavanja. Ministar Hadžić je najavio kako će Vijeće ministara BiH početkom travnja donijeti konačnu odluku o izgledu popisnice odnosno o definiranju ovih pitanja, koja se u slučaju BiH smatraju iznimno osjetljivima. Ukoliko EUROSTAT do kraja svibnja da pozitivno mišljenje, popis u BiH trebao bi se provesti od 1. do 15. listopada. Procjena je kako će stajati više od dvadeset milijuna eura.

Komentirajte prvi

New Report

Close