Agencija Fitch snizila je dugoročni i kratkoročni kreditni rejting Zagrebačke banke nakon što je njezina matična banka talijanska UniCredit grupa objavila gubitke u zadnjem kvartalu i korigirala očekivanja dobiti u 2013. Rejting Zabe za dugoročno zaduživanje u inozemnoj valuti snižen je sa 'BBB+' na 'BBB', dok je ocjena za kratkoročno zaduživanje u stranoj valuti spuštena s razine'F2' na 'F3' uz negativne prognoze. Unatoč lošim vijestima iz Fitcha, Zagrebačka banka i dalje ima viši rejting od države koja se može 'pohvaliti' sa BBB- s negativnom prognozom.
Umjereni rizik
Time je Zaba kod još jedne agencije izgubila rejting ne svojom krivnjom; u prosincu joj je Standard & Poor's po automatizmu smanjio rejting nakon što je državni rejting pao na spekulativnu razinu. Ovog puta, međutim, matična talijanska grupacija ima smanjenu sposobnost potpore svojim podružnicama, među kojima je i lideru na domaćem bankarskom tržištu koji kontrolira četvrtinu 'kolača'. Osim Zabe, Fitch je umanjio rejtinge i podružnicama u Rumunjskoj i Rusiji, odnosno UniCredit Tiriac Banku i ZAO UniCreditu. Rejtinzi poljskih Bank Pekao te Bank Pekao BH nisu mijenjani jer Fitch smatra da je širenje problema iz Italije u Poljsku manje vjerojatan scenarij te predstavlja tek umjereni rizik. U Zagrebačkoj banci kažu da taj potez nema veze poslovanjem banke te da neće imati utjecanja na odnose s klijentima. "U okruženju povećanih rizika u gospodarstvu banka nastavlja sa stabilnim i profitabilnim poslovanjem temeljenim na visokoj adekvatnosti kapitala od 23,6 posto, osiguranim izvorima likvidnosti, nastavku generiranja prihoda u poslovanju sa svim segmentima klijenata te adekvatnom upravljanju rizicima i troškovima", poručuju u Zabi.
Dobit ostaje kod kuće
Matični UniCredit objavio je prošli petak da je u prošloj godini grupa ostvarila 865 milijuna eura dobiti, no da će zbog 553 milijuna eura minusa u zadnjem tromjesečju i loše gospodarske situacije u Italiji sniziti prognoze za poslovanje u ovoj godini. Domaća podružnica Zaba imala je 887,6 milijuna kuna (117,5 milijuna eura) dobiti koju je (zasad) odlučila ostaviti u Hrvatskoj.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Kad pročitaš ovakav tekst, poželiš da postoje specijalne znanosti, specijalna znanja, kao što su bankarska egzegeza i bankarska hermeneutika.
Bankarska egzegeza bi se recimo usredotočila „primarno na pisani tekst“ bilo u informaciji, bilo u poslovnom (financijskom i nefinancijskom ) izvještaju, bilo u pokazateljima poslovanja ect.
Bankarska hermeneutika bi se recimo usredotočila na „ cijeli okvir interpretativnog procesa, obuhvaćajući pri tome sve oblike komunikacije- pisane,govorne i negovorne“.
Eh, da bi postojale bankarska egzegeza i bankarska hermeneutika, da li bi i dalje bili slijepi pored vlastitih očiju, da li bi bili gluhi pored vlastitih ušiju, da li bi bili ograničenih shvaćanja i razumijevanja pored vlastita razuma i pored vlastita uma, ect?
Što je to rejting, da li se da vidjeti u bilanci kod majke ili se može vidjeti u bilanci kod kćerke? Koliko bilanca majke utječe na bilancu kćerke? Itd .itd.
Uključite se u raspravu